Znamy winowajcę niskiego libido. Wystarczy jeden zastrzyk, by to zmienić

Niskie libido to coraz większy problem na całym świecie. Naukowcy mają pomysł jak to zmienić przy użyciu zastrzyku z hormonem o romantycznie brzmiącej nazwie kisspeptyna – i to u obu płci.
Jak poprawić libido? Wystarczy zastrzyk z kisspeptyną /Fot. Pixabay

Jak poprawić libido? Wystarczy zastrzyk z kisspeptyną /Fot. Pixabay

Libido, czyli po prostu popęd seksualny, jest zależny od wielu czynników. Wpływa na nie pora dnia i miesiąca, gdyż jest związane z gospodarką hormonalną. Krótkotrwałe spadki są całkowicie normalne i zdarzają się każdemu – martwiące powinno być niskie libido utrzymujące się przez długi czas, zwłaszcza gdy nie zbiega się to w czasie z przyjmowaniem leków.

Naukowcy z Imperial College London odkryli, że hormon znany jako kisspeptyna może być stosowany w leczeniu zaburzeń libido u kobiet i mężczyzn. Potwierdzono to w dwóch badaniach, a wnioski opublikowano w JAMA Network Open.

Libido w zastrzyku

Kisspeptyna to naturalnie występujący hormon, który stymuluje uwalnianie innych związków chemicznych związanych z reprodukcją w organizmie. Wcześniejsze badania wykazały, że u mężczyzn z prawidłowym libido, kisspeptyna może wzmacniać reakcje na bodźce seksualne, niezależnie od innych hormonów (jak testosteron). Teraz uczeni po raz pierwszy zbadali, jak kisspeptyna wpływa na kobiety i mężczyzn z niskim popędem seksualnym.

Czytaj też: Hormony winne miłości. To one sprawiają, że “czujesz do kogoś chemię”

Dr Alexander Comninos z Imperial College London mówi:

Niski popęd seksualny może być niepokojący i mieć duży szkodliwy wpływ na relacje, zdrowie psychiczne i płodność. Chociaż jest to stosunkowo powszechne, opcje leczenia u kobiet są ograniczone, niosą znaczne skutki uboczne, a w niektórych przypadkach mogą być szkodliwe, aby nawet spróbować. I niestety, terapie te mają ograniczoną skuteczność. W przypadku mężczyzn nie istnieją obecnie żadne licencjonowane metody leczenia. Dlatego istnieje rzeczywista niezaspokojona potrzeba znalezienia nowych, bezpieczniejszych i skuteczniejszych terapii tego niepokojącego stanu zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn szukających leczenia.

W badaniach klinicznych wzięły udział 32 kobiety przed menopauzą i 32 mężczyzn z HSDD, czyli hipoaktywnymi zaburzeniami pożądania (dotykającymi 10 proc. kobiet i 8 proc. mężczyzn na świecie). Pacjentów poddano testom behawioralnym, badaniom MRI, a także standardowym badaniom krwi. Podawanie kisspeptyny poprawiło przetwarzanie bodźców seksualnych w mózgu zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, co skutkowało pozytywnym wpływem na zachowania seksualne w porównaniu z placebo. Są to pierwsze badania kliniczne, które badają zdolność kisspeptyny do zwiększania ścieżek seksualnych u kobiet i mężczyzn zaniepokojonych swoim niskim popędem seksualnym.

Poprawa libido to nie jest łatwa sprawa – wreszcie powstaje skuteczna metoda

Dr Alexander Comninos dodaje:

Dostarczamy pierwszych dowodów na to, że kisspeptyna jest potencjalnie bezpieczną i skuteczną terapią zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn z niepokojącym niskim popędem seksualnym. Dodatkowo wykazaliśmy, że kisspeptyna może mieć pozytywne efekty nie tylko w mózgu, ale także w prąciu poprzez zwiększenie jego sztywności. Kisspeptyna była dobrze tolerowana zarówno przez kobiety jak i mężczyzn – nie odnotowano żadnych skutków ubocznych, co jest kluczowe z punktu widzenia rozwoju leku. Mamy nadzieję na wykorzystanie potencjału terapii kisspeptyną w zaburzeniach psychoseksualnych.

W pierwszym badaniu, 32 heteroseksualne kobiety przed menopauzą z HSDD (w wieku 19-48 lat) zostały podzielone na dwie grupy (badawczą i kontrolną). Podczas podawania kisspeptyny lub placebo, kobiety przeszły badanie fMRI podczas oglądania filmów erotycznych i oglądania męskich twarzy – wykazano, że hormon ten poprawia aktywność mózgu w sferach seksualnych. Stwierdzono również, że kobiety, które były zaniepokojone swoimi funkcjami seksualnymi, wykazywały większą aktywność mózgu wzmacnianą przez hipokamp. Co więcej, im bardziej hormon aktywował tylną część zakrętu obręczy, tym mniejszą awersję seksualną zgłaszały uczestniczki.

Czytaj też: Niskie libido, słaba erekcja, mało aktywne plemniki. Skutki anabolików utrzymują się latami

W drugim badaniu, 32 heteroseksualnych mężczyzn z HSDD (w wieku 21-52 lat) przeszło podobne badanie z dodatkiem pomiaru sztywności prącia. Wnioski tu były podobne jak u kobiet – kisspeptyna także zwiększyła aktywność mózgu w obszarach odpowiedzialnych za popęd seksualny, zwiększając jednocześnie sztywność prącia nawet o 56 procent (podczas oglądania filmu erotycznego).

Naukowcy z Imperial College London planują kontynuację badań na większą skalę i rozważają wprowadzenie zastrzyków z kisspeptyny jako realnej metody leczenia zaburzeń libido u mężczyzn i kobiet.