Nagroda Nobla 2013. Nobel z fizyki: Peter Higgs i François Englert nagrodzeni za “boską cząstkę”

Potwierdziły się przypuszczenia specjalistów. W tym roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymali emerytowani profesorowie: Peter Higgs z Uniwersytetu w Edynburgu i François Englert z Université Libre de Bruxelles.

Nagrodzeni naukowcy od lat 60. XX wieku badali cząstki elementarne i już wtedy wyliczyli, że musi istnieć jeszcze jedna tajemnicza cząstka, której brakowało w Modelu Standardowym, opisującym istniejące cząsteczki i siły. 

Cząstkę nazwano nazwiskiem Petera Higgsa. Badacz już w 1964 roku przewidział teoretycznie istnienie cząstki, która odpowiada za to, że materia posiada masę i … od tamtej pory poszukiwano jej przez długie lata.

Na jej trop dopiero 4 lipca 2012 roku trafili naukowcy prowadzący badania w CERN (Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych) przy użyciu Wielkiego Zderzacza Hadronów. Wyniki ogłoszone 4 lipca potwierdziły kolejne eksperymenty publikowane w ciągu następnego roku. 

Przeczytaj także: 

Masa odkrytej cząstki, wykrycie jej w oczekiwanych kanałach rozpadu, oraz jej właściwości stanowiły mocne potwierdzenie, że jest to długo poszukiwany bozon Higgsa. W kwietniu zespoły pracujące przy detektorach CMS i ATLAS Wielkiego Zderzacza Hadronów ostatecznie stwierdziły, że cząstka ta jest bozonem Higgsa.

Prof Higgs i François Englert byli wielokrotnie nagradzani. W 2004 roku otrzymali Nagrodą Wolfa z fizyki.

Komitet Noblowski pominął trzech innych naukowców zaangażowanych w badania nad bozonem Higgsa –  Geralda Guralnika, C. R. Hagena i Toma Kibble’a.

Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki jest przyznawana przez komitet noblowski od 1901 roku. Wśród jej laureatów znajdują się wybitni naukowcy, którzy przyczynili się do rozwoju nauki i techniki na przełomie XX i XXI wieku –  m.in. Albert Einstein, Max Planck i Niels Bohr.

Wysłuchaj na żywo uzasadnienia decyzji Komisji Noblowskiej:

NOBEL Z FIZYKI W LICZBACH

106

Nagród Nobla w dziedzinie fizyki przyznano w latach 1901-2012.

47

Nagród Nobla w dziedzinie fizyki przyznano tylko jednemu laureatowi.

2
Kobiety do tej pory otrzymały nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki 

1
osoba zdobyła – John Bardeen zdobyła dwukrotnie nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki 

25

lat miał najmłodszy laureat nagrody Nobla w dziedzinie fizyki – Lawrence Bragg, kiedy w 1915 roku został nagrodzony razem ze swoim ojcem

55

lat – tyle wynosi średnia wieku laureatów nagrody Nobla w dziedzinie fizyki