Noc Naukowców 2013

27 września 2013 r. odbędzie się w Poznaniu Noc Naukowców 2013, którą już po raz siódmy koordynuje Politechnika Poznańska.

27 września 2013 r. odbędzie się w Poznaniu Noc Naukowców 2013, którą już po raz siódmy koordynuje Politechnika Poznańska.
Co to jest Noc Naukowców?
Noc Naukowców jest częścią ogólnoeuropejskiej imprezy, odbywającej się od 2005 roku w ostatni piątek września w około 300 miastach w całej Europie. Tegoroczna edycja stanowi kontynuację projektów z sześciu poprzednich lat (2007-2012), które odniosły ogromny sukces.
Tej jedynej nocy naukowcy odejdą od swoich codziennych obowiązków, otworzą drzwi laboratoriów i pracowni, aby bawić się wspólnie z publicznością. Każdy może się przekonać, że nauka jest pasjonująca i ciekawa. Zobaczymy naukowców w nietypowych sytuacjach, a publiczność w roli naukowców. To noc pełna atrakcji: pokazów, eksperymentów, warsztatów, wizyt w laboratoriach i instytutach badawczych, “prawdziwych” eksperymentów, konkursów, quizów i zagadek…
Noc Naukowców stała się ważnym elementem promowania wizerunku naukowców – dlatego poznaniacy z niecierpliwością czekają na kolejną edycję imprezy.
W tegorocznym programie znajdą się „hity” Nocy Naukowców – imprezy, które pojawiają się od lat:
– LABORATORIUM ZIMNA – pokaz tego, co dzieje się z rzeczami zamrożonymi do minus 196 stopni Celsjusza, co można zrobić z ciekłym azotem?
– MOBILNE CENTRUM ZARZĄDZANIA ŚWIATEM – najnowocześniejsze mobilne centrum dowodzenia.
– FESTIWAL WYSOKICH NAPIĘĆ – czyli pokaz zjawisk zachodzących pod wysokim napięciem.
– S.O.S. DLA ZIEMI – Jak zanieczyszczenia wpływają na środowisko? Jakie są skutki ludzkiej działalności? Jak chronić naturę?
– POKAZ MODY – pokaz autorskich i intrygujących kreacji inspirowanych architekturą i designem,  zaprojektowanych przez studentki Wydziału Architektury.
– KONKURS KRZYKACZY – bardzo dokładny pomiar krzyku.
– WIRTUALNE STUDIO TELEWIZYJNE – możliwość wystąpienia w telewizji „na żywo” z pokazami efektów specjalnych.
– TELEWIZJA TRÓJWYMIAROWA – pokazanie, jak się nagrywa obraz przestrzenny, jak tworzyć telewizję nowej generacji.
– ROBOCENTRUM – pokazy robotów mobilnych (Jak roboty zbierają informacje o otoczeniu? Jak zachowują się grupy robotów w środowisku z przeszkodami? Roboty w eksploracji nieznanego terenu).
– LABORATORIUM SZALONEGO CHEMIKA – kreatywne warsztaty pod okiem naukowców z możliwością wykonania zaskakujących eksperymentów chemicznych.
– CHEMIA OPEN AIR – odkrywanie sekretów natury na scenie.
Jak co roku, nie zabraknie nowości:
– FIZYKA MUSIC SHOW – nowa odsłona znanego i popularnego widowiska Fizyka Show, podczas której pokażemy wielkie muzyczno-fizyczne show czyli m.in. grę na elektrycznej pile, super bębnie, śpiewającą rurę, widzialne oraz niesłyszalne dźwięki.
– SPRAWDŹ SIŁĘ SWOJEGO WYKOPU czyli tak testowano Ronaldo!– możliwość przetestowania się na najlepszym w Poznaniu sprzęcie do badania biomechaniki sportu – m.in. pomiary szybkości stopy podczas uderzenia piłki i siły wyskoku.
Na wszystkie imprezy i koncerty Nocy Naukowców WSTĘP WOLNY.  Udział w niektórych z nich wymaga wcześniejszej rejestracji przez formularz na stronie www.

Szczegółowy program dostępny będzie na stronie www.nocnaukowcow.pl.