Nosisz aparat na zębach? Sprawdź, czy robisz to dobrze

Czy aparat ortodontyczny można nosić źle? Otóż można, jednak to wcale nie o jego ułożenie chodzi, lecz o to, w jaki sposób się z nim obchodzimy. A im lepiej się z nim obchodzimy, tym lepiej ma się cała nasza jama ustna. Zobacz, czy na pewno odpowiednio dbasz o swój aparat na zęby!
Nosisz aparat na zębach? Sprawdź, czy robisz to dobrze

Szczotkuj jakby jutra miało nie być

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla swojego aparatu ortodontycznego, jest utrzymanie go w czystości. Tu nie ma żartów – gdy Twoje zęby są odrutowane, w jamie ustnej pojawia się mnóstwo nowych “skrytek” na resztki jedzenia. A im dłużej jedzenie tkwi na zębach, tym bardziej się psuje, tworząc płytkę nazębną, która może spowodować pogorszenie się stanu zębów i przebarwienia. W tej walce nie ma miejsca na drogę na skróty i powinno się bardzo skrupulatnie szczotkować zęby przynajmniej (powtarzam: PRZYNAJMNIEJ) dwa razy dziennie, a idealnie – po każdym posiłku lub przekąsce. Nie krócej niż przez dwie minuty, rzecz jasna.

P.S. Czy wiesz, że istnieją specjalne pasty dla osób z aparatem na zęby? Jedną z nich jest pasta do zębów GUM ORTHO, która powstała z myślą o ochronie zębów i dziąseł podczas zwiększonego szczotkowania jamy ustnej.

Zajrzyj między zęby

Jeśli nosisz aparat ortodontyczny, doskonale wiesz, że każdy, nawet najmniejszy posiłek kończy się resztkami jedzenia uwięzionymi w zakamarkach aparatu. W takiej sytuacji Twoim niezastąpionym sprzymierzeńcem będzie szczoteczka do przestrzeni międzyzębowych, która idealnie nada się do szybkiego oczyszczenia aparatu – nawet poza domem. Szczoteczki międzyzębowe wyglądają jak skrzyżowanie wykałaczki ze szczoteczką do butelek, są małe, poręczne i w okamgnieniu pozbawią Cię dyskomfortu związanego z pozostałościami posiłków, które postanowiły zadomowyć się w Twojej jamie ustnej.

Do użytku poza domem najlepiej sprawdzą się jednorazowe szczoteczki, takie jak GUM SOFT-PICKS.

Tańcowała płytka z nitką

Nitka w palce i nie ma przebacz – musi zahaczyć o każdy ząb. Z aparatem na zębach może to okazać się nieco trudniejsze i bardziej czasochłonne, ale mus to mus. Zwłaszcza że istnieją specjalne nici ze sztywną, cienką przewleczką, która umożliwia operowanie między tajemniczymi czeluściami aparatu w najgłębszych odmętach Twojej jamy ustnej – należy do nich między innymi nić GUM ORTHO, które błyskawicznie rozprawią się z zanieczyszczeniami, zapobiegając ubytkom i sprawiając, że aparat spełnia swoje zadanie jeszcze skuteczniej. Zapraszam więc do nitkowania zębów dwa razy dziennie. I bez wymówek! 

30 sekund orzeźwienia

Kolejnym krokiem, którego we wzorowej higienie jamy ustnej nie wypada pominąć, jest codzienne płukanie ust płynem, co chroni nie tylko zęby, ale i dziąsła i znacznie ułatwia utrzymanie klamerek aparatu ortodontycznego w czystości. Płucz jamę ustną po każdym myciu zębów przez przynajmniej 30 sekund, na przykład specjalistycznym płynem GUM ORTHO, który zapewni Ci to dodatkową ochronę przed nieproszonymi gośćmi na zębach.

Woskowanie jamy ustnej

Twój aparat na zębach przyczynia się do podrażnień w jamie ustnej? W takim wypadku nie obejdzie się bez specjalnego wosku, który chroni tkanki błony śluzowej jamy ustnej przed zmianami chorobowymi i łagodzi podrażnienia wywołane przez aparaty ortodontyczne, działając jak specjalna bariera ochronna.

Nie baw się w złotą rączkę

Jeśli przydarzy Ci się ortodontyczna awaria, jak na przykład pęknięcie drucika albo klamerki, natychmiast poinformuj o tym swojego/ą ortodontę/kę. Nawet jeśli zaplanowana wizyta kontrolna ma odbyć się niedługo  – zwykle takie naprawy wymagają dużo więcej pracy niż cykliczne kontrole u lekarza, więc uprzedź opiekuna/kę swojego zgryzu, że tym razem będzie musiał/a poświęcić Ci nieco więcej czasu.  Ważne – w żadnym wypadku nie próbuj naprawiać aparatu na własną rękę!