Potężna broń Korei Północnej. Kim Dzong Un pręży muskuły

Kim Dzong Un lubi prezentować najnowszą broń podczas północnokoreańskich parad wojskowych. Od kilku lat są one zdominowane przez coraz bardziej przerażające pociski balistyczne, w tym te wystrzeliwane z okrętów podwodnych. Tym razem prym wiodły drony-torpedy.
Potężna broń Korei Północnej. Kim Dzong Un pręży muskuły

Drony-torpedy zaprezentowane na paradzie w Korei Północnej wzbudzają dużo emocji wśród opinii publicznej, gdyż prawdopodobnie mogą być zdolne do przenoszenia ładunków jądrowych. Są one częścią rodziny Haeil (Haeil-1 lub Haeil-2), choć nie ma pewności, gdyż ich oznaczenie nie zostało ujawnione.

Nowa broń Kim Dzong Una pływa i może przenosić głowice jądrowe

Północnokoreańska broń jest odpowiednikiem rosyjskich torped Poseidon, które mogą przenosić ładunki jądrowe – przynajmniej pod względem propagandowym. Torpeda z rodziny Haeil ma 16 m długości, 1,5-1,6 m średnicy i dysponuje zasięgiem 1000 km. Może maksymalnie rozpędzać się do prędkości 4,6 węzła (zgłoszona w kwietniu 2023 r.), choć prawdopodobnie wersja finalna będzie znacznie szybsza.

Czytaj też: Drony kamikadze nie tylko w powietrzu, ale i w wodzie. Turcy prezentują najnowszą broń

System północnokoreański będzie różnił się od rosyjskiego pod względem napędu. Poseidon jest zasilany energią jądrową, co zapewnia mu niesamowity zasięg, podczas gdy jednostka północnokoreańska ma napęd elektryczny – prawdopodobnie z silnikami diesla (wydaje się, że nad przestrzenią napędową znajdują się trzy filtry powietrza, prawdopodobnie do nurkowania).

Nowa broń Korei Południowej – czy może przenosić głowice jądrowe? /Fot. KCNA

Koreańska Centralna Agencja Informacyjna (KCNA) oświadczyła, że w kwietniu przetestowała nowego członka rodziny Haeil, który pływał po wodach wschodniego wybrzeża Korei Północnej przez ponad 71 godzin, zanim testowa głowica bojowa nie została zdetonowana pod wodą. W marcu Pjongjang przetestował drony-torpedy Haeil-1, zdolne do przenoszenia głowicy nuklearnej, która mogłaby stworzyć “radioaktywne tsunami”.

Media państwowe twierdzą, że Kim Dzong Un “osobiście kierował” testem podwodnego drona zdolnego do przenoszenia broni jądrowej. Pjongjang twierdzi, że opracowuje drony zdolne do przenoszenia broni jądrowej od 2012 r. i przeprowadził ponad 50 testów w ciągu ostatnich dwóch lat. Analitycy podają jednak w wątpliwość twierdzenia Korei Północnej, zauważając, że Korea Północna wcześniej wyolbrzymiała swoje możliwości i terminy wdrożenia.

Czytaj też: Korea Północna mistrzem podróbek. Amerykańskie drony z bezczelnymi imitacjami

Pewne jest, że Korea Północna aktywnie pracuje nad podwodnym dronem dalekiego zasięgu, najprawdopodobniej zdolnym do przenoszenia głowic nuklearnych od 2020 r., kiedy to po raz pierwszy zaobserwowano “średni okręt podwodny” o wymiarach zbliżonych do Poseidona.

Jeśli, zgodnie z oczekiwaniami, torpedy z rodziny Haeil będą wyposażone w głowicę nuklearną, prawdopodobnie będą przeznaczone do atakowania celów podobnych do Poseidona, a mianowicie instalacji przybrzeżnych. W ten sposób można by go użyć do zadania nokautu systemom rozwijanej floty morskiej Korei Południowej, zanim będą miały szansę wypłynąć w morze.