Drony kamikadze nie tylko w powietrzu, ale i w wodzie. Turcy prezentują najnowszą broń

Pływające drony kamikadze to sprytna broń, która może pozwolić na zatapianie nawet największych okrętów wojskowych. Turcy właśnie zaprezentowali swój prototyp takiej maszyny.
Fot. Wikimedia Commons

Fot. Wikimedia Commons

Drony kamikadze to ostatnio temat “na czasie”, ale okazuje się, że coraz częściej myśli się o nich także w kontekście jednostek pływających. Autonomiczne systemy podwodne oferują coś więcej niż klasyczne torpedy, a przy tym potrafią zatopić nawet największego stalowego giganta.

Czytaj też: Z tego miejsca drony jeszcze nie startowały! Niesamowity pokaz możliwości francuskiej armii

Havelsan, turecka firma, którą uważa się za jednego ze światowych liderów w technologii obrony morskiej, zaprezentowała swoje najnowsze “dziecko”, nazwane ÇAKA. Jest to jednostka typu S-KUSV, czyli Submersible Kamikaze Unmanned Surface Vehicle, na pierwszy rzut oka przypominająca pojazd ze “Speed Racera” lub futurystyczny minijacht.

Pływające drony kamikadze to sprytne i zabójcze maszyny

ÇAKA to platforma morska zdolna do działania zarówno na powierzchni, jak i pod wodą. Unikalna konstrukcja tej jednostki pływającej pozwala na potężne ataki na cele powierzchniowe z ukrycia, zwiększając możliwości marynarki wojennej w misjach Anti-Access & Area Denial (A2AD), co w luźnym tłumaczeniu oznacza “nie wpuszczanie” i “rejony zabronione”.

Czytaj też: Drony jak uśpieni agenci. Rosja zaczyna nieczystą grę

Jeżeli chodzi o koncepcję A2AD, dotyczy ona zarówno działań powietrznych, morskich, jak i lądowych. W kategorii Anti Access dochodzi do niszczenia środków bojowych przeciwnika na podejściach do osłanianego rejonu za pomocą środków dalekiego zasięgu, a Area Denial dotyczy zwalczania przeciwnika bezpośrednio na danym obszarze, by nie miał swobody poruszania się na nim.

Te drony mogą poruszać się zarówno pod wodą, jak i na powierzchni /Fot. YouTube

Do takich zadań idealnie sprawdzają się jednostki typu S-KUSV, czyli po prostu statki pływające kamikadze. ÇAKA jest wyposażony w ładunki wybuchowe o dużej sile rażenia, które są w stanie uszkodzić nawet największe cele. Jego zdolność do działania pod wodą dodaje element zaskoczenia, pozwalając zaskoczyć przeciwnika i zapewnić precyzję uderzenia.

Model ÇAKA podczas IDEF 2023 /Fot. YouTube

Ta samobójcza bezzałogowa łódź podwodna ma 8,5 m długości, 3,3 m szerokości i osiąga prędkość ponad 60 węzłów. Przedstawiciele firmy powiedzieli Breaking Defense, że testy ÇAKA rozpoczną się we wrześniu tego roku i potrwają przez ok. dwa lata. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, turecki S-KUSV zostanie wprowadzony do służby.

Model ÇAKA można oglądać na Międzynarodowych Targach Przemysłu Obronnego w Turcji (IDEF 2023).

Jeden z przedstawicieli Havelsan powiedział:

W porównaniu z istniejącymi technologiami wojny morskiej, ÇAKA oferuje wyjątkowe zalety. Połączenie szybkości, niewidzialności, wytrzymałości i siły ognia sprawia, że jest to potężny atut w nowoczesnych i przyszłych operacjach morskich. Cieszymy się, że możemy zaprezentować ÇAKA na IDEF 23. Ta platforma zmienia zasady gry w technologii morskiej i nie możemy się doczekać, aby pokazać jej wpływ na pole walki.