Nowa turystyczna rakieta

Firma Starchaser Industries zaprezentowała 1 czerwca w Salford prototyp najnowszej rakiety Nova 2. Rakieta ta jest przeznaczona do lotów turystycznych po suborbitalnej trajektorii.

Nova 2 ma długość 17,7 m i jest wyposażona w niewielką kapsułę pasażerską. Zgodnie z planami firmy to zbudowane z materiałów kompozytowych urządzenie może osiągać duże wysokości i zagwarantuje swoim pasażerom niezapomniane emocje – czarną przestrzeń kosmiczną i zaokrąglające się krańce naszej planety. Podczas takiego lotu turyści na własnej skórze będą mogli poczuć stan nieważkości, który będzie trwał około 3-4 minuty. Całkowita długość lotu wyniesie 20 minut.

 Firma Starchaser Industries została założona w roku 1992 przez Steve’a Bennetta, a obecnie ma swoją siedzibę w Manchester w Wielkiej Brytanii. Największą rakietą, jaka do tej pory została wystrzelona w Kosmos przez zespół Starchaser, była rakieta „Nova” o jedenastometrowej długości. Była to również największa rakieta wybudowana przez prywatną europejską firmę. W listopadzie 2001 roku osiągnęła ona wyskokść 1600 m. Dyrektor generalny Steve Bennett informuje, że na początku przyszłego roku firma planuje organizację spotkań z dziećmi w 100 szkołach. Spotkania te mają pobudzić wyobraźnię dzieci i ich zainteresowanie kosmiczną tematyką. „Chcemy zainspirować przyszłe pokolenie naukowców, inżynierów i astronautów” – mówi Bennett.

Bennett wraz ze swoim zespołem przygotowuje plany wprowadzenia na rynek turystyki kosmicznej. Start rakiety Nova-2 został już wyznaczony na wrzesień roku 2009. Wtedy również zostanie przetestowany system ratunkowy kapsuły. Kapsuła powinna odłączyć się od rakiety na dużej wysokości i miękko wylądować na Ziemi za pomocą spadochronu. Już w roku 2013 Starchaser obiecuje wziąć w okolice orbity Ziemi pierwszych kosmicznych turystów. Nie jest to data rekordowa – wiele innych firm obiecuje rozpoczęcie komercyjnych lotów dla bogatych turystów już wcześniej. Czas pokaże, czy uda się zrealizować te dalekosiężne plany. JSL

www.starchaser.co.uk