Dziwne odkrycie na oceanie. Tajemnicze “nowe El Niño” zostawiło wiele pytań bez odpowiedzi

O zjawisku pogodowym i oceanicznym takim jak El Niño słyszał chyba już każdy z nas. Steruje ono klimatem na dużym obszarze kuli ziemskiej, powodując w jednych regionach rekordowe powodzi, a w innych dotkliwe susze. Ponadto działa ono podgrzewająco na klimat całej Ziemi. Międzynarodowy zespół naukowców odkrył jeszcze jedno podobne zjawisko nad Oceanem Spokojnym, które może mieć niebagatelny wpływ na klimat półkuli południowej.
Zdjęcie poglądowe

Zdjęcie poglądowe

Na łamach periodyku Journal of Geophysical Research: Oceans pojawiły się wyniki badań uczonych z Indii i Japonii, którym udało się zasymulować zjawisko pogodowe podobne do El Niño występujące na południowo-zachodnim Pacyfiku. Okazuje się, że może ono sterować pogodą nad południową częścią największego oceanu świata.

Czytaj też: El Niño ustępuje. Dla świata to dobrze, dla Australii to znów początek najgorszego

Owe zjawisko cechujące się cyklicznymi zmianami temperatury powierzchni oceanu odkryte zostało jeszcze w 2021 roku, ale nie wiadomo było, jak ono funkcjonuje i jaki może mieć wpływ na klimat. Dopiero teraz naukowcy zasymulowali przebieg tego wzorca. „Nowe El Niño” otrzymało specjalną nazwę po angielsku Southern Hemisphere Circumpolar Wavenumber-4 Pattern (SST-W4), co możemy określić w luźnym tłumaczeniu okołobiegunowym wzorcem liczby falowej-4 półkuli południowej.

SST-W4 zachodzi pomiędzy Australią i Nową Zelandia podczas lata (grudzień-luty). Mapa ukazuje odchylenie temperatury oceanu w styczniu 2024 / źródło: Chińska Meteorologiczna Administracja, domena publiczna

Nowe El Niño na południowym Pacyfiku. Dopiero teraz wiemy, jak działa

Balaji Senapati, główny autor artykułu, cytowany w komunikacie prasowym Uniwersytetu Reading przyznaje, że odkrycie to jest niczym „znalezienie nowego przełącznika w klimacie Ziemi”. SST-W4 rozpoczyna się od pozornie niewinnego ocieplenia powierzchniowych wód oceanicznych w pobliżu Nowej Zelandii i Australii, ale wywołuje jednak całą falę zmian temperatur na połundie od równika.

Czytaj też: Nowa rafa koralowa odkryta. Przetrwała groźne El Niño, ale czy przetrwa człowieka?

Chociaż nowo odkryty wzór jest w pewnym stopniu podobny do El Niño, to działa od niego całkowicie niezależnie. Naukowcy dowiedzieli się o tym, dzięki programowi SINTEX-2 służącemu do modelowania klimatycznego. Za jego pomocą zasymulowali 300 lat warunków z istniejącym wzorcem SST-W4. Model ujawnił, że zjawisko wahania temperatur występuje co roku pomiędzy grudniem a lutym, kiedy na półkuli południowej trwa lato. Spowodowane jest to przez przez cztery naprzemiennie ciepłe i chłodne obszary okrążające wody oceaniczne w pobliżu Australii i Nowej Zelandii.

Czytaj też: Ponad 60 mln ludzi na świecie ucierpi wskutek oddziaływania El Niño

Wiedza o nowym systemie meteorologicznym pomoże usprawnić prognozowanie pogody i przewidywanie zmian klimatu na półkuli południowej. Co więcej, SST-W4 także może być pomocą w wyjaśnieniu innych zjawisk pogodowych, które do tej pory były tajemnicze i niezrozumiałe do końca dla świata nauki.