Nowe gatunki odkryte i opisane w Australii. Ich liczba zaskakuje

Australia wzbogaciła się o nowe gatunki zwierząt i roślin. A dokładniej, o 139 takich organizmów. To prawdziwy triumf bioróżnorodności, a jeszcze wiele pozostaje do odkrycia.
Mrówka Anonychomyrma inclinata

Mrówka Anonychomyrma inclinata

CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation), australijska narodowa agencja naukowa, poinformowała o opisaniu i nazwaniu 139 nowych gatunków zwierząt i roślin w ciągu minionego roku. Szacuje się, że znamy obecnie tylko 1/4 wszystkich gatunków Australii, więc dodanie ponad 100 organizmów do listy jest nie lada osiągnięciem.

Czytaj też: Odkryto nowy gatunek – żabę czekoladową. Wygląda pięknie, ale może być trująca

John Pogonoski z CSIRO, który pomógł nazwać cztery nowe gatunki ryb morskich, mówi:

Nazwaliśmy trzy nowe gatunki małych, jaskrawych ryb okoniokształtnych z rodzaju Anthias poprzez porównanie okazów pokrewnych gatunków przechowywanych w kolekcjach ryb. Są one rzadko spotykane, gdyż występują poza normalnymi głębokościami nurkowania, małymi rozmiarami i żyją w siedliskach trudnych do pobrania próbek.

Jeden z nowych gatunków – Heteroclinus argyrospilos – został opisany na podstawie tylko dwóch znanych okazów, które zebrano w 2005 r. z wybrzeży południowo-zachodniej Australii. Ryba ta żyje 55-100 m poniżej poziomu morza, co jest zaskakujące, ponieważ przedstawiciele tego rodzaju zazwyczaj zamieszkują większe głębokości.

Heteroclinus argyrospilos

Triumf bioróżnorodności

CSIRO opisało także 117 nowych gatunków owadów, 11 skakunów (skaczących pająków), jednego krocionoga, jedną dżdżownicę i jedną morską przywrę. Szczególne znacznie dla naukowców ma mrówka z gatunku Anonychomyrma inclinata, której występowanie jest istotne dla motyla Hypochrysops piceatus.

Czytaj też: W Miami odkryto nowy gatunek pająka. Jest jadowity i może żyć ponad 20 lat

Dr David Yeates z CSIRO wyjaśnia:

Wymagania ekologiczne dla tego pięknego motyla są bardzo wąskie i prawdopodobnie dlatego jest on tak rzadki. Gąsienice motyli żyją pod korą i są przenoszone na miękkie liście, gdzie są karmione w nocy przez mrówki-opiekunki: Allocasuarina luehmannii. Mrówki chronią gąsienice przed drapieżnikami i otrzymują od nich słodki prezent, co jest korzystne dla obu gatunków.

Wśród nowo opisanych gatunków jest krocionóg Eumillipes persephone, która ma ponad 1000 odnóży. Oznaczono go na podstawie czterech przedstawicieli zebranych w Australii Zachodniej, 60 m pod ziemią. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie ścisła współpraca naukowców z całej Australii i spoza granic tego kontynentu. To prawdziwy triumf bioróżnorodności, ale także i specjalistów, którzy ją badają.

Undarobius howarthi

Nowo odkryte gatunki:

  • Ryby morskie (4): Heteroclinus argyrospilos; Pseudanthias paralourgus; Tosana longipinnis; Tosana dampieriensis,
  • Rośliny (3): Lobelia pachytricha; Gomphrena axillaris; Gomphrena longistyla,
  • Żaby (1): Philoria knowlesi,
  • Owady (117): 39 galasówkowatych; 34 chrząszcze; 16 pasikonikowatych; 13 chruścików; 12 wciornastek; 1 mrówka – Anonychomyrma inclinata; 1 mucha – Teratomyza ismayi; 1 zgarbowaty – Wallaciana namadgi,
  • Pozostałe bezkręgowce (14): 11 skakunów; 1 krocionóg; 1 dżdżownica; 1 morska przywra – Enenterum petrae.