168 nowych geoglifów odkrytych na płaskowyżu Nazca

Okazuje się, że o płaskowyżu Nazca jeszcze nie wiemy wszystkiego. Naukowcy właśnie odkryli 168 nieznanych wcześniej geoglifów na peruwiańskiej pustyni.
168 nowych geoglifów odkrytych na płaskowyżu Nazca

Kiedyś uważano, że rysunki na pustyni Nazca, zwane geoglifami, są drogowskazami dla cywilizacji pozaziemskiej. Zapewne do dziś są osoby, które tak twierdzą, ale naukowcy mają całkiem dobre wyjaśnienie dla tych niezwykłych malunków przedstawiających wizerunki zwierząt i ludzi. Z jakiegoś powodu, między 500 r. p.n.e. a 500 r. n.e., społeczności w południowym Peru tworzyły proste linie, kształty i figury, z których większość można zobaczyć tylko z lotu ptaka.

Czytaj też: W rosyjskiej „krainie szamanów” odkryto tajemniczy geoglif byka. Tysiąc lat starszy od słynnych rysunków z Nazca

Zdaniem ekspertów znaleźliśmy do tej pory tylko 5 proc. wszystkich linii Nazca. Teraz naukowcy z Uniwersytetu Yamagata dołączyli do znanej bazy 168 nowych geoglifów. Przedstawiają one ludzi, wielbłądy, ptaki, wieloryby, dzikie koty i węże. Jeden z humanoidów wydaje się nawet mieć trochę zarostu na twarzy, w stylu Homera Simpsona.

Nazca wciąż pełna tajemnic

Trudno powiedzieć, kiedy powstały te geoglify, ale gliniane naczynia znalezione w pobliżu linii pochodzą z okresu między 100 r. p.n.e. a 300 r. n.e. Wiele rysunków jest wydrapanych na płaskim terenie, co sprawia, że trudno je dostrzec z pobliskich punktów widokowych.

Aż 36 z tych rysunków zostało odkrytych w obszarze Aja, w pobliżu miasta Nazca. Odkrycie 41 geoglifów na tym obszarze zostało wcześniej ogłoszone przez Uniwersytet Yamagata w 2014 i 2015 roku, co doprowadziło do utworzenia parku archeologicznego w 2017 roku. Dzięki temu wiadomo, że obecnie na terenie parku znajduje się 77 geoglifów.

Jeden z nowo odkrytych geoglifów na płaskowyżu Nazca /Fot. Yamagata University

Dzięki zdjęciom lotniczym o wysokiej rozdzielczości oraz zdjęciom z drona (od czerwca 2019 do lutego 2020) odkryto 168 nieznanych wcześniej geoglifów. Dodanie ich do znanych 190 geoglifów odkrytych od 2018 roku daje w sumie 358 rysunków.

Czytaj też: Na indyjskiej pustyni odkryto tajemnicze geoglify. Nawet większe niż słynne wzory z pustyni Nazca

Geoglify powstały poprzez usunięcie czarnych kamieni z powierzchni ziemi, aby odsłonić białą, piaszczystą powierzchnię poniżej. Obecne badania sugerują, że istnieją dwa rodzaje geoglifów: typ liniowy i typ reliefowy. Spośród geoglifów odkrytych przez Japończyków tylko pięć należy do pierwszego typu, natomiast 163 do drugiego. Większość geoglifów tego drugiego typu jest mała, o średnicy mniejszej niż 10 m – są one najczęściej rozmieszczone wzdłuż starożytnych szlaków.

Nowo odkryty geoglif /Fot. Yamagata University

Dane dotyczące geoglifów są analizowane przez programy sztucznej inteligencji, które potrafią wyłowić różne wzory szybciej i pewniej niż ludzkie oko. W 2019 r. nowy wzór linii Nazca został faktycznie odkryty przez SI. Naukowcy z Uniwersytetu Yamagata zamierzają skorzystać z pomocy superkomputera IBM Watson, który znacznie ułatwi przyszłe badania.