Nowe miasta w Polsce i zmiany granic gmin. MSWiA planuje zmiany na 2026 rok

Na mapie Polski pojawią się nowe miasta, zmienią się też granice kilku miast już istniejących i gmin. Takie założenia można znaleźć w projekcie rozporządzenia, opublikowanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
nowe miasta i zmiana granic gmin w Polsce

Źródło: Aliaksei Lepik na Pexels

Nowe miasta na mapie Polski

Projekt zmiany rozporządzenia zawiera zmiany dotyczące ustalenia granic między gminami, zmiany ustalenia granic kilku miast, jedną zmianę nazwy gminy oraz sześć nadań statusu miasta miejscowościom. W przyszłym roku w Polsce pojawią się nowe miasta. Prawa miejskie uzyskają:

  • Janów Podlaski (pow. bialskim, woj. lubelskie),
  • Stanisławów (pow. miński, woj. mazowieckie),
  • Małkinia Górna (pow. ostrowski, woj. mazowieckie),
  • Staroźreby (pow. płocki, woj. mazowieckie),
  • Branice (pow. głubczycki, woj. opolskie),
  • Janów (pow. częstochowski, woj. śląskie).

Czytaj też: Włącz BLIK zbliżeniowy i rób zakupy. Możesz dostać 100 złotych

Szczególnie dużo mówi się o Janowie w powiecie częstochowskim – popularnym punkcie wypadowym na Jurę Krakowsko-Częstochowską i miejscem starcia Polaków z Rosjanami w czasie powstania styczniowego (lato 1863). Obecnie miejscowość ta jest wsią gminną. Prawa miejskie utraciła ponad 150 lat temu, by odzyskać je w 2026 roku. Wójt gminy Janów Edward Moskalik opowiadał się za symboliczną zmianą statusu Janowa:

Odzyskanie praw miejskich po ponad stu pięćdziesięciu latach ma stać się nie tylko symbolicznym gestem wobec przeszłości, ale także realną szansą na rozwój Janowa i całej gminy. Status miasta może zwiększyć atrakcyjność inwestycyjną, pobudzić turystykę i gospodarkę, a także otworzyć nowe możliwości pozyskiwania funduszy na rozwój infrastruktury i rewitalizację przestrzeni publicznych, tych dedykowanych na rozwój małych miast.

W ostatnich latach w powiecie częstochowskim prawa miejskie uzyskały także dwie inne miejscowości: Olsztyn w 2022 roku, Przyrów w 2024.

Na temat uzyskania praw miejskich w 2026 roku wypowiedział się także Kamil Groszewski, wójt gminy Staroźreby. Jego zdaniem wpisanie miejscowości na listę miast Polski to świadectwo rozwoju gminy, nobilitacja i oczywiście nowe możliwości rozwojowe:

To wynik strategicznego podejścia do rozwoju, inwestycji w infrastrukturę, edukację, kulturę i nowoczesne zarządzanie, a przede wszystkim – aktywności i zaangażowania lokalnej społeczności. Dziękuję wszystkim, którzy wspierali ten proces – zarówno mieszkańcom, jak i partnerom instytucjonalnym – za zaufanie, konstruktywną współpracę oraz otwartość na zmiany.

Wszystkie wymienione wyżej nowe miasta spełniają kryteria miast pod względem struktury zatrudnienia, infrastruktury i układu urbanistycznego. Wójtowie, którzy prowadzą obecnie gminy wiejskie, uzyskają tytuły burmistrzów. Mieszkańcy zaś nie muszą obawiać się podwyżek podatków ani innych kosztów. Przeciwnie – mogą liczyć na dostęp do funduszy unijnych.

Zmiany granic miast i gmin

Nowe miasta na mapie administracyjnej Polski będą związane ustaleniem nowych granic administracyjnych dla mist. Poza podanymi wyżej podobne zmiany czekają trzy inne miasta:

  • Strzelce Krajeńskie (woj. lubuskie),
  • Zbąszynek (woj. lubuskie)
  • i Przytyk (woj. mazowieckie).

Ponadto zmodyfikowane zostaną granice między gminami:

  • między gminą Piwniczna-Zdrój i gminą Rytro oraz między gminą Rytro i gminą Piwniczna-Zdrój (woj. małopolskie),
  • między gminą Zembrzyce i gminą Stryszów (woj. małopolskie),
  • między gminą Niepołomice i gminą Kłaj (woj. małopolskie),
  • między gminą Zakrzew i miastem Radom (woj. mazowieckie),
  • między miastem Radzionków i miastem Piekary Śląskie (woj. śląskie).

Listę modyfikacji podziału administracyjnego Polski zamyka zmiana nazwy gminy Nowe Miasto Lubawskie (woj. warmińsko-mazurskie) na gminę Bratian. Wiąże się to z przeniesieniem siedziby gminy do wsi Bratian w powiecie nowomiejskim.

Czytaj też: Poczta Polska będzie wspierać ZUS. W obu miejscach złożysz ważny wniosek

Uzasadnienie projektu informuje, że propozycje zmian w podziale terytorialnym Polski to odzwierciedlenie wniosków samorządów:

Rozporządzenie ma na celu wprowadzenie zmian w podziale terytorialnym państwa uwzględniających propozycje zawarte we wnioskach organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego, które wpłynęły w roku bieżącym do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w zakresie zmian granic gmin i miast, nadania statusu miasta miejscowościom, zmiany nazwy gminy.

Projekt rozporządzenia został już opublikowany na stronie MSWiA. Ma zostać przyjęty w trzecim kwartale 2025 roku. Nowy podział terytorialny Polski oraz związane z nim zmiany administracyjne zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 roku.