Nowe rosyjskie autonomiczne UGV mogą dostarczać żywność, amunicję i siać zniszczenie

Rosyjska spółka High Precision Systems Holding Company pokazała dwa nowe UGV, które mogą pełnić różne funkcje na polu bitwy. Nie dość, że mogą dostarczać żywność i amunicję żołnierzom, to na dodatek zapewniają też wsparcie ogniowe.
Pojazdy opancerzone na polu bitwy – zdjęcie poglądowe /Fot. Freepik

Pojazdy opancerzone na polu bitwy – zdjęcie poglądowe /Fot. Freepik

Bezzałogowe pojazdy naziemne (UGV) są coraz częściej wykorzystywane podczas wojny w Ukrainie przez obie strony konfliktu. Mogą mieć zastosowanie w wielu misjach, w których obecność operatora na pokładzie jest niewygodna lub niebezpieczna.

Nowe UGV stworzone przez High Precision Systems Holding Company występują w dwóch różnych formach i są zaprojektowane, by pełnić odmienne role na polu bitwy, związane m.in. z dostarczaniem paliwa, amunicji i prowiantu żołnierzom, a także ich ewakuacji w sytuacjach zagrożenia. Mogą także zostać zaopatrzone w ładunki wybuchowe i pełnić rolę jeżdżących pojazdów kamikadze. Choć mają przyjemnie brzmiące nazwy: Depesha i Buggy, mogą siać zniszczenie.

Czytaj też: Ukraina ma jeżdżącego robota kamikadze i nie zawaha się go użyć

W komunikacie rosyjskiej agencji TASS czytamy:

Ten “wózek” został już przetestowany na obszarze operacji specjalnych podczas ataku na twierdzę wroga, kiedy został przekształcony w pojazd kamikadze. Można nim sterować zdalnie i generalnie może mieć dowolne przeznaczenie na polu bitwy: dostarczać amunicję i ewakuować rannych. Prace nad platformą trwają.

Nowe rosyjskie UGV do misji różnego typu

“Wózek” odnosi się do Depesha, czasami nazywanego Impulse-M, który służy jako podwozie bazowe dla szeregu innych potencjalnych systemów bojowych. Będąc modułowym, można go skonfigurować do stawiania min, transportu ładunków lub ról MEDEVAC.

Czytaj też: To wcale nie zatopiony bombowiec B-21, a Manta Ray. Niesamowity dron wypłynął w morze

Wykorzystuje również sztuczną inteligencję (SI), co umożliwia mu autonomiczne działanie w razie potrzeby. Jednak główny system sterowania pojazdu wykorzystuje odporny na zacięcia wielowariantowy system komunikacji. Ponadto w przypadku utraty łączności system nawigacyjny robota automatycznie umożliwia mu powrót do bazy przy użyciu zapisanych punktów nawigacyjnych w komputerze.

UGV Depesha /Fot. TASS

Według RIA Novosti “pierwszy na świecie” UGV kamikadze może być używany do usuwania przeszkód typu “zęby smoka”, które utrudniają ruch czołgów i pojazdów opancerzonych. Buggy z kolei jest podobno sterowany za pomocą joysticka lub tabletu.

UGV Buggy /Fot. TASS

Te nowe roboty bazują na doświadczeniu High Precision Systems Holding Company w produkcji zdalnie sterowanych robotów dla armii rosyjskiej. Do tej pory firma opracowała pojazd do usuwania min MGR-4 Shmel i robota gaśniczego.

Ale nie tylko Rosjanie korzystają z tego typu maszyn. Jakiś czas temu szeroko donoszono, że Ukraina stworzyła i przetestowała w terenie autonomiczne miniczołgi uzbrojone w granatniki. Z kolei ukraiński minister Mychajło Fiodorow powiedział, że UGV kamikadze pomogły wysadzić most we wschodnim regionie Doniecka, który był wykorzystywany przez Rosjan do celów logistycznych.