Odkryto nowy gatunek mikroalg. Nie uwierzysz, w jakim miejscu

Analizują wodę pobraną z domowego akwarium, japońscy naukowcy odkryli nowy gatunek alg. Medakamo hakoo jest najmniejszym znanym słodkowodnym glonem, jaki znamy.
Nowy gatunek alg znaleziony w domowym akwarium /Fot. Pixabay

Nowy gatunek alg znaleziony w domowym akwarium /Fot. Pixabay

Mikroalgi to mikroskopijne glony, które stanowią istotną część ziemskiego ekosystemu, tworząc podstawę wszystkich wodnych łańcuchów pokarmowych. Przyciągają one szczególną uwagę naukowców i przedsiębiorców ze względu na zdolność do wychwytywania dwutlenku węgla i możliwość ich wykorzystania jako biopaliwo czy alternatywne źródło białka. Istnieją dziesiątki tysięcy rodzajów mikroalg, które nadal rozwijają się w nieoczekiwanych miejscach.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Tokisjkiego przebadał próbki DNA pobrane z alg żyjących w domowym akwarium – jedna z nich nie pasowała do żadnej ze znanych sekwencji.

Czytaj też: Trafili na nowy gatunek pterozaura. Wygląda niewinnie? Najgorsze ukrywa się w jego kaczym dziobie

Prof. Sachihiro Matsunaga z Uniwersytetu Tokijskiego mówi:

Byliśmy bardzo zaskoczeni odkryciem nowego gatunku mikroalg w zwykłym domowym akwarium. Algi zostały pobrane z wody i hodowane jedna po drugiej. DNA alg było barwione fluorescencyjnie i obserwowane pod mikroskopem, aby znaleźć tę, która ma najmniejszą ilość DNA na komórkę. Następnie sekwencjonowaliśmy DNA nowej algi i porównywaliśmy je z DNA innych. Wyniki nie pasowały do DNA żadnego z wcześniej zgłoszonych alg, wskazując, że jest to nowy gatunek – nazwaliśmy go Medakamo hakoo.

Medakamo hakoo – nowy gatunek mikroalg

Mikroalgi mają stosunkowo niewiele genów, co jest zaletą dla uczonych próbujących rozszyfrować, jakie funkcje spełniają poszczególne geny. Spośród dziesiątek tysięcy znanych mikroalg, wiele pozostaje niescharakteryzowanych. Medakamo hakoo to nie tylko nowy gatunek, ale ale przy tym glon o najmniejszym genomie spośród wszystkich słodkowodnych alg. Opisano go w czasopiśmie Communications Biology.

Oto M. hakoo – najmniejsza zielona alga słodkowodna. Zdjęcie fluorescencyjne pokazuje chloroplast (czerwony), jądro (zielony) i cytoplazmę (niebieski) w komórce algi. Biały pasek skali wskazuje 500 nanometrów (0,0005 milimetra) /Fot. University of Tokyo

Prof. Sachihiro Matsunaga dodaje:

Medakamo hakoo zawiera tylko jedno mitochondrium i jeden chloroplast, podczas gdy normalne komórki roślinne zawierają wiele mitochondriów i chloroplastów. To wskazuje, że jest to zielona alga o niezwykle prostej strukturze komórkowej. Na podstawie naszych badań spekulowaliśmy również, że ma ona niespotykaną dotąd strukturę DNA i nowy system regulacji genów. Jej cykl komórkowy jest również silnie zsynchronizowany z cyklem dnia i nocy, co jest kluczowe dla efektywnej, stabilnej bioprodukcji.

Naukowcy planują kontynuować badania nad potencjalnymi zastosowaniami M. hakoo, zarówno w laboratorium, jak i w otwartym świecie.

Czytaj też: U brzegów Kornwalii odkryto unikalne glony koralowe

Prof. Sachihiro Matsunaga podsumowuje:

Ze względu na niezwykle mały rozmiar, M. hakoo może być skutecznie hodowany przy dużej gęstości komórek, co umożliwia masową produkcję substancji takich jak wysoko funkcjonalna żywność, kosmetyki i biopaliwa – przy niskich kosztach. W przyszłości chciałbym znaleźć sposoby na stworzenie użytecznych substancji z masowej uprawy M. hakoo.