Odkrycie było dziełem przypadku! Nowy materiał odmieni świat telefonów na zawsze?

Podczas eksperymentów z materiałami ceramicznymi amerykańscy naukowcy odkryli coś zupełnie nowego. Przez przypadek opracowali ceramikę termoformowalną, która może zastąpić aluminium do budowy telefonów.
Odkrycie było dziełem przypadku! Nowy materiał odmieni świat telefonów na zawsze?

Badacze z Northeastern University w Stanach Zjednoczonych opublikowali w czasopiśmie Advanced Materials artykuł opisujący zupełnie nowy materiał ceramiczny, który pod wpływem ciepła nie pęka i daje się modelować. To pierwszy taki przypadek na świecie, twierdzą naukowcy.

Czytaj też: Sukienka w spreju. Niesamowite nagranie pokazuje, jak ubrano modelkę

Do odkrycia doszło przypadkowo podczas badań nad eksperymentalnymi materiałami ceramicznymi zbudowanymi z azotku boru. Jak się okazało, powstały materiał po wysadzeniu go palnikiem ogniowym zamiast rozpaść się na części odkształcił się. Randal Erb, jeden z autorów artykułu, tak relacjonuje:

Przyjrzeliśmy się próbce leżącej na podłodze, sądząc, że to porażka. Zdaliśmy sobie sprawę, że kawałek był idealnie nienaruszony. Został tylko inaczej ukształtowany. Powtórzyliśmy czynności jeszcze kilka razy i zdaliśmy sobie sprawę, że możemy kontrolować deformację materiału.

Eksperyment się nie udał, ale nowy materiał zaskoczył naukowców jeszcze bardziej

Proces formowania w różne kształty nowo powstałej ceramiki okazał się bardzo łatwy i szybki. Budzi to ogromne nadzieje na rozmaite zastosowania praktyczne materiału. Ceramika ma tę zaletę, że jest kiepskim przewodnikiem prądu, ale dobrze przewodzi ciepło. Ponadto materiał nie zakłóca częstotliwości radiowych (RF).

Czytaj też: Jej zdjęcia wykorzystano do szkolenia sztucznej inteligencji. Kontrowersyjna historia z technologią w tle

Naukowcy twierdzą, że nowo odkryty materiał ceramiczny na bazie azotku boru mógłby zastąpić aluminium w telefonach, który służy do odbierania nadmiaru ciepła generowanego przez urządzenia. Z uwagi na łatwość modelowania materiałem będzie można z łatwością go dostosowywać do urządzeń o każdym kształcie i rozmiarze.

Badacze dostali dodatkowy grant na kontynuację prac nad innowacyjnym materiałem, aby w niedalekiej przyszłości dostosować go do komercjalizacji i możliwości masowego użycia w urządzeniach elektronicznych.

Więcej:materiały