Innowacyjny pocisk Northrop Grumman coraz bliżej produkcji. Seria testów za nami

Innowacyjny pocisk przeciwradiolokacyjny Northrop Grumman jest coraz bliżej seryjnej produkcji. Jego skuteczność potwierdzono w kolejnej, piątej już serii testów. Już wkrótce może trafi na wyposażenie marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych.
Pocisk AGM-88G AARGM-ER przenoszony przez samolot F/A-18 Super Hornet /Fot. US Navy

Pocisk AGM-88G AARGM-ER przenoszony przez samolot F/A-18 Super Hornet /Fot. US Navy

Pocisk, o który mowa nazywa się AGM-88G Advanced Anti-Radiation Guided Missile Extended Range (AARGM-ER) i ma uniemożliwiać zwalczanie systemów obrony powietrznej przeciwnika spoza ich zasięgu. Pocisk odpalony podczas piątego testu z samolotu F/A-18 Super Hornet wykrył, zidentyfikował, zlokalizował i zlikwidował cel, którym był emiter “udający” radar obrony powietrznej. Ten test jest sczególnie ważny, bo do tej pory pocisku nie odpalano z powietrza przeciwko tego typu celowi. Jego powodzenie oznacza, że nic już nie stoi na przeszkodzie, by ARG-88G AARGM-ER trafił na wyposażenie armii.

Czytaj też: Supernowoczesna broń przetestowana. Drony spadają jak rażone piorunem

Gordon Turner, wiceprezes ds. zaawansowanej broni z Northrop Grumman, mówi:

AARGM-ER zapewnia marynarce wojennej Stanów Zjednoczonych zdolność do wyprzedzania zagrożeń ze strony przeciwnika. Ten udany ostrzał na żywo nadal dowodzi zwiększonego zasięgu, gotowości i skuteczności pocisku.

ARG-88G AARGM-ER – co to za pocisk?

ARG-88G AARGM-ER (Advanced Anti-Radiation Guided Missile – Extended Range) wykorzystuje niektóre podzespoły wykorzystywane w poprzednim pocisku Northrop Grumman – AGM-88E AARGM: system naprowadzania, cyfrową głowicę radiolokacyjną, aktywny sensor radiolokacyjny czy system nawigacji INS/GPS. Nowy jest jednak układ konstrukcyjny samego pocisku, który pozwala na przenoszenie go w komorach uzbrojenia myśliwców piątej generacyji. Powiększono również zasięg i prędkość pocisku, dzięki czemu umożliwia on zwalczanie elementów obrony powietrznej z odległości bezpiecznej dla samolotu.

Zespół odpowiedzialnych za AARGM-ER otrzymał niedawno nagrodę im. Williama J. Perry’ego, w uznaniu ich wyjątkowego wkładu w systemy precyzyjnego uderzenia, które “wzmacniają bezpieczeństwo narodowe i kształtują narodową przewagę w zakresie precyzyjnego uderzenia bojowego”.

Czytaj też: USA przetestują broń hipersoniczną. Pocisk ma pięciokrotnie przekroczyć prędkość dźwięku

AGM-88G AARGM-ER on integrowany z samolotami Navy F/A-18E/F Super Hornet i EA-18G Growler, a także Air Force F-35A, Marine Corps F-35B i Navy/Marine Corps F-35C. Dostawy pocisku rozpoczną się jeszcze w tym roku, a zdolność operacyjna marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych powinna zostać osiągnięta w 2024 r.