Nowy Pomnik Historii na Dolnym Śląsku

2 lutego br. zakończą się dwuletnie starania Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów o wpisanie na listę Pomników Historii zespołów pałacowo-parkowych znajdujących się na terenie Kotliny Jeleniogórskiej. W Pałacu Prezydenckim w Warszawie Prezydent Bronisław Komorowski wręczy ten prestiżowy tytuł przedstawicielom Fundacji.
Nowy Pomnik Historii na Dolnym Śląsku

Pomnik Historii to najwyższa forma uznania dla zabytków. Do tej pory tytuł ten nadano jedynie 45 najcenniejszym obiektom w całej Polsce. W najbliższym czasie do tego grona dołączy zespół 11 założeń pałacowo-parkowych znajdujących się na terenie Kotliny Jeleniogórskiej. – Pomnik Historii to pierwszy krok do wpisu jeleniogórskich pałaców na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W najbliższej przyszłości, również o to będziemy się starać, ponieważ Dolina Pałaców i Ogrodów to miejsce naprawdę wyjątkowe na mapie Europy – mówi Piotr Napierała, prezes Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej.

Zespoły pałacowo-parkowe w Bukowcu i w Wojanowie, czy pałac w Staniszowie i Łomnicy to tylko niektóre z wybranych zabytków, które otrzymały tytuł Pomnika Historii. Co zdecydowało o ich wyborze? – To miejsca z bogatą historią, przykłady fantastycznej architektury oraz sztuki ogrodowej. Dolina jest dziedzictwem kulturowym o znaczeniu europejskim i jest przy tym dostępna dla turystów – każdy może zobaczyć, gdzie tworzył Johann Wolfgang Goethe lub mieszkała rodzina Radziwiłłów. To idealne miejsce do poznawania historii – dodaje Piotr Napierała.

Pałace i parki krajobrazowe Kotliny Jeleniogórskiej zostały uznane za Pomnik Historii we wrześniu 2011 roku, jednak dopiero na początku lutego nastąpi oficjalne nadanie tego tytułu w Warszawie.

Lista obiektów uznanych za pomnik historii 

„Pałace i parki krajobrazowe Kotliny Jeleniogórskiej”

1. Bukowiec – zespół pałacowo – parkowy, gmina Mysłakowice

2. Jelenia Góra – zespół pałacowo – parkowy „Paulinum”

3. Jelenia Góra – zespół pałacowo – parkowy Schaffgotschów w Cieplicach

4. Karpniki – zespół pałacowo – parkowy, gmina Mysłakowice

5. Karpniki – willa „Dębowy Dwór” z parkiem, gmina Mysłakowice

6. Kowary – zespół pałacowo – parkowy w Ciszycy

7. Łomnica – zespół pałacowo – parkowy, gmina Mysłakowice

8. Mysłakowice – zespół pałacowo – parkowy, gmina Mysłakowice

9. Staniszów Górny nr 100 – zespół pałacowo – parkowy, gmina Podgorzyn

10. Wojanów – zespół pałacowo – parkowy, gmina Mysłakowice

11. Wojanów – Bobrów – zespół pałacowo – parkowy, gmina Mysłakow