Nowy Pomnik Historii na Dolnym Śląsku

2 lutego br. zakończą się dwuletnie starania Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów o wpisanie na listę Pomników Historii zespołów pałacowo-parkowych znajdujących się na terenie Kotliny Jeleniogórskiej. W Pałacu Prezydenckim w Warszawie Prezydent Bronisław Komorowski wręczy ten prestiżowy tytuł przedstawicielom Fundacji.

Pomnik Historii to najwyższa forma uznania dla zabytków. Do tej pory tytuł ten nadano jedynie 45 najcenniejszym obiektom w całej Polsce. W najbliższym czasie do tego grona dołączy zespół 11 założeń pałacowo-parkowych znajdujących się na terenie Kotliny Jeleniogórskiej. – Pomnik Historii to pierwszy krok do wpisu jeleniogórskich pałaców na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W najbliższej przyszłości, również o to będziemy się starać, ponieważ Dolina Pałaców i Ogrodów to miejsce naprawdę wyjątkowe na mapie Europy – mówi Piotr Napierała, prezes Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej.

Zespoły pałacowo-parkowe w Bukowcu i w Wojanowie, czy pałac w Staniszowie i Łomnicy to tylko niektóre z wybranych zabytków, które otrzymały tytuł Pomnika Historii. Co zdecydowało o ich wyborze? – To miejsca z bogatą historią, przykłady fantastycznej architektury oraz sztuki ogrodowej. Dolina jest dziedzictwem kulturowym o znaczeniu europejskim i jest przy tym dostępna dla turystów – każdy może zobaczyć, gdzie tworzył Johann Wolfgang Goethe lub mieszkała rodzina Radziwiłłów. To idealne miejsce do poznawania historii – dodaje Piotr Napierała.

Pałace i parki krajobrazowe Kotliny Jeleniogórskiej zostały uznane za Pomnik Historii we wrześniu 2011 roku, jednak dopiero na początku lutego nastąpi oficjalne nadanie tego tytułu w Warszawie.

Lista obiektów uznanych za pomnik historii 

„Pałace i parki krajobrazowe Kotliny Jeleniogórskiej”

1. Bukowiec – zespół pałacowo – parkowy, gmina Mysłakowice

2. Jelenia Góra – zespół pałacowo – parkowy „Paulinum”

3. Jelenia Góra – zespół pałacowo – parkowy Schaffgotschów w Cieplicach

4. Karpniki – zespół pałacowo – parkowy, gmina Mysłakowice

5. Karpniki – willa „Dębowy Dwór” z parkiem, gmina Mysłakowice

6. Kowary – zespół pałacowo – parkowy w Ciszycy

7. Łomnica – zespół pałacowo – parkowy, gmina Mysłakowice

8. Mysłakowice – zespół pałacowo – parkowy, gmina Mysłakowice

9. Staniszów Górny nr 100 – zespół pałacowo – parkowy, gmina Podgorzyn 

10. Wojanów – zespół pałacowo – parkowy, gmina Mysłakowice

11. Wojanów – Bobrów – zespół pałacowo – parkowy, gmina Mysłakow