Nowy robot-pomocnik REEM-B

Firma Pal Technology Robotics z Barcelony stworzyła nowego robota REEM-B, który przenosi z miejsca na miejsce różne przedmioty, utrzymuje równowagę, gdy się go popycha, a nawet rozpoznaje twarze i wypowiada imiona osób, które widzi.

Ten humanoidalny robot porusza się z maksymalną prędkością 1,5 km/h, ma 1,47 cm wzrostu i waży 60 kg. REEM-B jest zasilany bateriami, które wystarczają na około dwie godziny działania, co dla androida jest wartością rekordową, biorąc pod uwagę zwłaszcza wielkość robota. REEM wygląda całkiem przyjaźnie i sprawny z niego pomocnik. W rękach może udźwignąć jednorazowo przedmioty o łącznej wadze do 12 kg, czyli na przykład spore zakupy. Ta umiejętność czyni go jedym z najsilniejszych humanoidów na świecie. 
Dzięki wbudowanemu mikrofonowi REEM-B nie tylko rozpoznaje mowę, lecz i sam potrafi mówić. Stereoskopowa kamera, dalmierz laserowy, czujnik ultradźwiękowy, różne akcelerometry i żyroskopy, w które wyposażony jest robot, sprawiają, że jego ruchy są płynne i precyzyjne, a orientacja w przestrzeni doskonała. Twórcy REEM-B podkreślają również, że to pierwszy humanoidalny robot, który jest zdolny do tworzenia sobie w pamięci mapy pomieszczeń, w których się znajduje. Czujniki i kamery umożliwiają robotowi rozpoznawanie różnych przedmiotów otaczającego go świata. Ciekawą umiejętnością jest również zauważanie w pomieszczeniu twarzy człowieka i poruszanie za nim głową w ten sposób, żeby nie stracić go z oczu.
REEM-B nie jest pierwszym w linii robotów-pomocników, które stworzone zostały z myślą o pomocy w pracach domowych. Jego poprzednik, REEM-A, był mniejszy, poruszał się mniej swobodnie i potrafił podnosić tylko 2 kg. REEM-B posiada 41 stopni swobody, lecz wkrótce liczba ta wzrośnie o co najmniej dziesięć, nie licząc ruchomych palców. Aktualnie specjaliści z Pal Technology Robotics przyuczają robota do chodzenia po schodach. JSL
źródło: Pal Technology Robotics