O dobre relacje warto dbać. 6 nawyków dla długoletniej przyjaźni

Cytując klasyka, prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Wzajemnych relacji uczymy się całe życie. Jak zbudować trwałą, długoletnią przyjaźń? Pomoże nam w tym 6 podstawowych nawyków. Warto zacząć wdrażać je już dziś!
O dobre relacje warto dbać. 6 nawyków dla długoletniej przyjaźni

Przyjaciele przychodzą i odchodzą wraz z biegiem życia i zaczynaniem jego kolejnych etapów – przeprowadzamy się, zakładamy rodzinę, zmieniamy pracę… Upływ czasu może nadgryźć każdą relację. Długoletnie przyjaźnie należą do rzadkości – może więc warto przekonać się, jak niektórym udaje się utrzymać bliski kontakt pomimo biegnących lat?

1. W potrzebie możesz na mnie liczyć – a ja na ciebie

I’ll be there for you… Słowa z piosenki The Rembrandts nie tylko zwiastują kolejny odcinek kultowego serialu Przyjaciele – to także maksyma na całe życie. Z definicji, przyjaciel to ktoś bliski, na kogo możemy zawsze liczyć (i vice versa). Życie snuje przecież różne scenariusze – warto wiedzieć, że w obliczu stawianych przez nie wyzwań mamy zapewnione wsparcie bliskiej nam osoby. Według psychologów w tym właśnie wyrażają się miłość i wzajemne przywiązanie, a wspólnie przeżyte trudne chwile zacieśniają przyjaźń.

2. Musimy to przemyśleć

Przeprowadzka do nowego miasta, zmiana pracy, emigracja, nowy związek, narodziny dziecka… Nierzadko długotrwała relacja rozpada się w momencie, gdy jeden z przyjaciół rozpoczyna nowy etap w swoim życiu. Dlatego tak ważnym jest, by odpowiednio się na nadchodzące zmiany przygotować. Tak, jak w związku z partnerem, tak i w przyjaźni trzeba uważać, by we wzajemne relacje nie wdarło się zaniedbanie. Warto zawczasu zaplanować czas „tylko dla siebie” – niezależnie od tego, czy miałby to być wspólny wyjazd, kawa na mieście czy rozmowa przez telefon albo, jak to ostatnio bywa, przez Zooma.

3. Pamiętam, jak mówiłeś…

Uważne słuchanie jest kluczem do budowania zdrowych relacji. Przyjaciel wspominał ci, że idzie na rozmowę o pracę? Koniecznie zapytaj go, jak mu poszło! A może mówił, że chce adoptować psa? Przy następnej rozmowie upewnij się, czy nie potrzebuje pomocy przy przygotowaniu mieszkania do przyjęcia pupila. Droga do trwałej przyjaźni wybrukowana jest właśnie takimi drobnymi gestami i pamięcią o rzeczach ważnych dla drugiej osoby.

4. Muszę z tobą szczerze porozmawiać

Kiedy znacie się już jak „łyse konie”, łatwiej jest zdobyć się na otwartą rozmowę. Warto z tej niezwykłej cechy długotrwałej przyjaźni skorzystać! Zresztą, przeprowadzone przez zespół naukowców z University of Iowa badania dowiodły, że jeśli „przemilczane” problemy nie tylko prowadzą do frustracji, ale i mogą, w miarę upływu czasu, zdystansować przyjaciół od siebie nawzajem i bezpośrednio przyczynić się do rozpadu ich relacji. Spokojne, otwarte rozmowy są natomiast tym, co scementuje ją na lata.

5. Wiesz, boję się

O ile przed innymi ludźmi zdarza nam się zakładać maskę (czy raczej, mówiąc językiem Gombrowicza, wchodzić w formę) i udawać kogoś, kim nie jesteśmy, o tyle dla długoletniej przyjaźni kluczowa jest szczerość i bycie… po prostu sobą. Odsłaniając nasze słabości i lęki, stajemy się bezbronni i podatni na zranienie. Jednak bliscy przyjaciele nie oceniają, nie odrzucają. A rozmowy o tym, czego się boimy, co nas martwi, jakie błędy popełniliśmy i czego żałujemy może być oczyszczająca. Po tym stopniu zażyłości i szczerości można zresztą łatwo stwierdzić, jak bardzo zażyła jest przyjaźń.

6. Nadróbmy zaległości!

Tydzień mija niespodziewanie i brakuje nam czasu na co dzień? W takim wypadku warto jest umówić się na wspólne nadrabianie zaległości! Regularność odgrywa tutaj kluczową rolę. Krótkie wiadomości, nawet jeśli wymieniane w pośpiechu, dadzą poczucie bliskości drugiej osoby. Długie rozmowy przy kawie są natomiast tym, co pozwoli pogłębić przyjaźń. Ale… nie zapominajmy, że czasem warto od siebie „odpocząć”. Znowu, w przyjaźni także nie chodzi o ilość, lecz o jakość.