CZY SZCZAW MOŻE BYĆ GROŹNY DLA UCZULONYCH NA METALE CIĘŻKIE?

Tak, jeśli taka osoba zje zupę szczawiowa ugotowana w metalowym garnku. Jego ścianki zawierają nikiel, który u uczulonych wywołuje tzw. wyprysk kontaktowy. To wysypka, której często towarzyszy swędzenie, tworzenie się pęcherzy, a czasami także obrzęk. Objawy najczęściej pojawiają się wskutek bezpośredniego kontaktu metalu ze skórą. Pierwiastek ten dodawany jest m.in. do sztućców, biżuterii (także srebrnej i złotej), guzików czy klamek do drzwi. Niewielkie jego ilości znajdują się też w kosmetykach, np. do makijażu.

Większość uczulonych szybko się orientuje, które produkty im szkodzą. Jednak w przypadku zupy szczawiowej nikiel przedostaje się do organizmu wraz z pokarmem. Potrawa ta jest kwaśna, co ułatwia „wypłukiwanie” tego metalu ze ścianek garnka. Podobna reakcja może się pojawić po zjedzeniu tuńczyka z metalowej puszki, orzechów lub czekolady. Prof. Ewa Czarnobilska, alergolog i pediatra ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, podkreśla jednak, że nie należy od razu usuwać z diety wszystkich pokarmów, które mogą zawierać nikiel, a jedynie te, które ewidentnie nam szkodzą. Jej zdaniem o uczuleniu na metale powinni pamiętać także rodzice małych dzieci. Alergolodzy z krakowskiego szpitala przeprowadzili badania na grupie 428 uczniów w wieku 7–8 lat i 16–17 lat. Alergia na nikiel występowała u 30 proc. z nich, a zdecydowanie częściej cierpiały na nią dziewczęta, które we wczesnym dzieciństwie miały założone metalowe kolczyki.

 

KTÓRY OWAD JEST NAJGROŹNIEJSZY DLA ALERGIKA?

Uczulenie na jad owadów stanowi zagrożenie dla życia. Może doprowadzić do tzw. wstrząsu anafilaktycznego, objawiającego się problemami z oddychaniem, spadkiem ciśnienia krwi i obrzękami. Taka reakcja może pojawić się błyskawicznie po użądleniu i wymaga fachowej pomocy medycznej. Uczulające działanie może mieć jad wielu owadów: os, szerszeni, a nawet tropikalnych mrówek. Jednak najgroźniejsze dla alergików są niestety pszczoły. Te pożyteczne skądinąd owady zostawiają w skórze żądło, z którego jeszcze przez jakiś czas może sączyć się jad. Dobra wiadomość jest taka, że pszczoły nie atakują ludzi, jeśli nie zostaną sprowokowane, np. przez osobę zbliżającą się zbytnio do ula. Dlatego jeśli taki owad brzęczy nam nad głowa, najlepiej zachować spokój i powoli się wycofać. Paniczne wymachiwanie rękami może natomiast sprowokowac atak.

 

KTO POWINIEN UNIKAĆ KREMÓW Z CYNKIEM?

Dla alergika ten pierwiastek jest bardzo ważny, ponieważ zmniejsza wydzielanie histaminy, odpowiedzialnej za wiele objawów uczulenia. Warto więc zadbać o to, by dieta osoby uczulonej zawierała produkty takie jak wołowina, jajka, ryby, owoce morza, seler i zielony groszek (oczywiście o ile żaden z nich nie wywołuje objawów alergii). Cynk często dodaje się również do suplementów, które maja poprawić kondycję włosów, paznokci, skóry czy zwiększyć odporność. Problem pojawia się wtedy, gdy mamy częsty kontakt z cynkiem poprzez skórę.

„Rodzice często już u niemowląt stosują popularne kremy z cynkiem. Nie wiedzą jednak, że w ten sposób mogą dziecko uczulić na ten metal” – mówi alergolog i pediatra prof. Ewa Czarnobilska. Taka alergia może ujawnić się w późniejszym wieku po zjedzeniu produktów bogatych w cynk. „Pojawia się wówczas wyprysk alergiczny, który często uznaje się za objaw uczulenia np. na białko mleka” – dodaje prof. Czarnobilska. Dlatego do pielęgnacji skóry malucha – zwłaszcza takiego ze skłonnościami do alergii – lepiej używać środków niezawierających cynku.