COVID-19 daje także objawy skórne. Opisano właśnie 5 rodzajów wysypki

Pięć różnych form wysypki, w tym tzw. covidowe palce u stóp, zdiagnozowano u pacjentów z COVID-19 przebywających w hiszpańskich szpitalach. Pojawiają się zwykle u młodszych osób i znikają dopiero po kilku dniach.
COVID-19 daje także objawy skórne. Opisano właśnie 5 rodzajów wysypki

Wśród symptomów infekcji wirusowych zmiany skórne nie są czymś nietypowym. Wystarczy przypomnieć sobie jak wyglądają chorzy na ospę wietrzną. Co zaskoczyło lekarzy w przypadku COVID-19, to różnorodność wysypek i podrażnień łączonych z tą chorobą.

Na liście aktualnych symptomów zarażenia SARS-CoV-2 (m.in. amerykańskiego CDC, centrum zapobiegania chorobom) nie można znaleźć ani owych problemów z palcami u stóp (o amerykańskich odkryciach na ten temat pisaliśmy tutaj , ani wysypek. Jednak lekarze mają świadomość ich pojawiania się u osób zainfekowanych koronawirusem.

Dr Ignacio Garcia-Doval, autor przywoływanego badania z Hiszpanii, za najczęściej występującą u ludzi zarażonych SARS-CoV-2 uważa wysypkę plamisto-grudkową (ang. maculopapular rash) pojawiającą się na torsie chorego. Swoje doświadczenia z pracy z pacjentami opisał w czasopiśmie ”British Journal of Dermatology”.

– Zmiany skórne objawiają się zwykle nieco później, już po wystąpieniu symptomów oddechowych choroby. Więc do diagnozowania pacjenta ta wiedza się nie przydaje – dziennik ”La Vanguardia” cytuje hiszpańskiego medyka. 

Wszyscy pacjenci, u których Garcia-Doval albo inni dermatolodzy w Hiszpanii zaobserowali nietypowe wysypki przebywali już w szpitalach z powodu problemów z oddychaniem. W sumie zweryfikowany przez niezależnych ekspertów raport odnosi się do 375 przypadków.

Opisano w nim 5 “covidowych” wysypek:

  • Bolesne, asymetryczne zmiany na stopach i dłoniach przypominające odmrożenia. Zwykle u młodszych pacjentów. Utrzymują się średnio 12 dni. Obecne w 19 proc. przypadków.
  • Wyrzuty małych, dość swędzących pęcherzy na kończynach. Zwykle u pacjentów w średnim wieku. Utrzymują się ok. 10 dni i pojawiają się przed innymi symptomami. Obecne w 9 proc. przypadków.
  • Różowe lub białe wypuklenia skóry przypominające pokrzywkę, często swędzące. Zwykle na ciele, czasami tylko na dłoniach. Obecne w 19 proc. przypadków.
  • Wysypka plamistogrudkowa. Płaskie lub lekko podniesione czerwone ślady. Obecne u 47 proc. przypadków. Utrzymują się ok. 7 dni i pojawiają równolegle z innymi symptomami. W takich przypadkach zwykle chodzi o ciężkie infekcje.
  • Siność siatkowata (sinica marmurkowata) objawiająca się czerwononiebieskimi plamami na skórze, tworzącymi siateczkę. Obecna w 6 proc. przypadków. To oznaka osłabionego krążenia krwi. Pojawia się u starszych pacjentów ciężko przechodzących zakażenie koronawirusem.