Od pierwszego telewizora do dzieła sztuki… cyfrowej. LG znów zadziwia

Wydaje się, że jeśli chodzi o telewizory, widzieliśmy już wszystko i jedyne, czym różnią się oferty poszczególnych producentów to rozmiar ekranu. Jednak firma LG po raz kolejny pokazuje, że rozwój technologii nie ma końca i prezentuje najnowszy OLED G1 Gallery.
Od pierwszego telewizora do dzieła sztuki… cyfrowej. LG znów zadziwia

Od czasu, gdy szkocki wynalazca John Logie Baird zaprezentował pierwszy telewizor, minęło prawie 100 lat. Choć przez wiele dziesięcioleci telewizory uznawano za „zbyteczny luksus”, dziś znajdują się one w ponad 95% gospodarstw domowych w Polsce. Obok pralki i telefonu komórkowego jest to więc wynalazek, który najlepiej zadomowił się w naszym codziennym życiu.

Wraz z rozwojem technologii telewizory nabrały kolorów, a także stały się większe i smuklejsze. I wydawać by się mogło, że dalej będą już tylko rosnąć, bo co jeszcze można poprawić? Tymczasem LG, firma elektroniczna, której korzenie sięgają lat 50. XX wieku, udowadnia, że nie istnieje sprzęt, którego nie można ulepszyć.

Technologia LG OLED. Czym są samoświecące piksele?

Nie każdy wie, że to co w telewizorach LED widzimy na ekranie, w rzeczywistości wymaga podświetlenia od tyłu. Światło przechodzi przez kolejne warstwy tafli ekranu rozświetlając obraz. Choć przy dzisiejszej technologii obraz uzyskany na telewizorach LED jest bardzo dobry, to wciąż nie może konkurować z OLED.

Porównanie jakości obrazu w telewizorach LED, miniLED i OLED / LG

OLED, czyli tzw. technologia samoświecących pikseli, przede wszystkim pozwala na wyeliminowanie efektu poświaty i rozmycia, jaki możemy zauważyć w telewizorach LED. Samoświecące piksele mogą ukazać najmniejszą gwiazdę na najciemniejszym niebie z idealną precyzją. Co ciekawe, dzięki opracowanej przez LG matrycy OLED evo ekrany zastosowane w najnowszych telewizorach LG idealnie oddają czerń i cechują się szeroką gamą kolorów. Uzyskały nawet certyfikat międzynarodowej organizacji Intertek, potwierdzający 100-procentową wierność odwzorowania kolorów.

Porównanie jasności telewizorów LED i OLED / LG

Dzięki wyeliminowaniu „zbędnych warstw” w budowie telewizorów OLED – w porównaniu z telewizorami LED – dostajemy żywsze i jaśniejsze kolory, ale nie tylko. Zyskuje na tym także „talia” naszego telewizora, np. nowy LG OLED G1 Gallery ma zaledwie 2 cm głębokości.

Telewizory LG ze sztuczną inteligencją

Nowoczesna matryca to nie wszystko. LG wyposażyło swoje najnowsze telewizory w inteligentny procesor o nieco skomplikowanej nazwie – α9 (Alpha) czwartej generacji. Procesor α9 zapewnia wyższą jakość przetwarzania obrazu i dźwięku, a także odpowiada za pracę algorytmów głębokiego uczenia, które sprawiają, że telewizor może skalować obraz do wyższej rozdzielczości. Dzięki temu niezależnie od jakości oryginalnego materiału, widzowie zawsze otrzymają możliwie najlepszy obraz.

Procesor wyposażony jest także w technologię AI Picture Pro, która rozpoznaje wyświetlane na ekranie twarze i sylwetki osób, a nawet odróżnia pierwszy plan od tła. Wszystko po to, aby przetwarzać obraz każdego obiektu niezależnie i nadać obrazowi bardziej przestrzenny efekt.

Nowe telewizory od LG potrafią także rozpoznawać gatunek filmu czy serialu (albo gry) i dostosowywać ustawienia obrazu i natężenia światła do wyświetlanych scen, a nawet warunków otoczenia (np. poziomu oświetlenia w salonie). Oczywiście wszystko to dzieje się automatycznie, a widz nie musi nawet sięgać po pilot.

LG OLED G1 Gallery jedną komendą można zmienić w galerię sztuki / LG

LG OLED Gallery – telewizor i domowa galeria w jednym

Jedną z najciekawszych pozycji w ofercie LG jest ultrasmukły telewizor OLED G1 Gallery. Gallery posiada wszystkie innowacje, o których wspominaliśmy wyżej, a także dedykowany, specjalnie dopasowany do tego modelu uchwyt ścienny. Dzięki niemu telewizor niemal nie odstaje od ściany, a przewody można łatwo ukryć, dzięki pomieszczenie wygląda czysto i schludnie, a sam telewizor – po włączeniu trybu Galerii – przypomina obraz.

Tryb galerii sprawia, że jednym prostym poleceniem głosowym możesz zmienić swój telewizor w multimedialną galerię malarstwa lub fotografii. Możesz wybrać obraz lub kilka obrazów dostępnych w bibliotece LG. Możesz też zdecydować się na skorzystanie z prywatnych zbiorów, a OLED Gallery przemieni się w dzieło sztuki, fotografię malowniczego krajobrazu lub całkiem dużą ramkę na zdjęcie z rodzinnych wakacji.

To doskonała propozycja dla tych, których razi wielki czarny prostokąt na ścianie. Teraz zamiast „smutnego” ekranu, możesz cieszyć się prawdziwym oknem na świat, w którym widok możesz dowolnie zmieniać.

Co więcej, nowy stojak Gallery Stand pozwoli ci przenieść swoją multimedialną wystawę w dowolne miejsce w domu. To ciekawa alternatywa wobec dopasowanego uchwytu ściennego chowanego w telewizor, który jest dostarczany w zestawie z urządzeniem.

LG OLED Gallery zachwyca nie tylko widzów, lecz także ekspertów. Telewizor zyskał tytuł EISA BEST PREMIUM OLED TV 2021-2022, a sędziowie EISA stwierdzili, że „wyznacza nowy standard jakości obrazu i zapewnia wrażenia wizualne nowej generacji”.