Odkryto egipski browar sprzed 5000 lat

Połączone ekipy naukowców z Egiptu i Stanów Zjednoczonych odkryli na południe od Kairu miejsce prawdopodobnie najstarszy browar na Ziemi.
Odkryto egipski browar sprzed 5000 lat

Ministerstwo Turystyki i Starożytności pokazało zdjęcia z wykopalisk prowadzonych w Abydos, obszarze badań archeologicznych znajdujących się na zachód od Nilu i 450 km na południe od Kairu. Według Mostafy Waziri, sekretarza generalnego Najwyższej Rady ds. Starożytności odkopany browar pochodzi z czasów i miejsca panowania króla Narmera (Menesa), uważanego za twórcę i założyciela państwa „Obydwu Krajów”, czyli Górnego i Dolnego Egiptu oraz I dynastii (3150 p.n.e. – 2613 p.n.e.).

fot. Egyptian Antiquities Ministry

Archeolodzy odkryli 8 potężnych komór długości 20 metrów i szerokości 2,5 metra każda. W każdej komorze znajdowało się 40 glinianych naczyń ustawionych dwóch rzędach. Podgrzewano w nich mieszaninę ziarna i wody. Tak produkowano ówczesne piwo. Egipsko-amerykańska misja kierowana była przez parę ekspertów z USA, dr Matthew Adamsa z Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Nowojorskiego oraz Deborę Vischak, wykładającą starożytną sztukę egipską i historię na uczelni Princeton.

fot. Egyptian Antiquities Ministry

Wedłg dr. Adamsa browar zbudowano w bliskiej odległości od miejsca, gdzie piwo wykorzystywała podczas uroczystości religijnych rodzina królewska. Już wcześniej odnajdywano dowody, że piwo było jednym z darów wotywnych dawnych Egipcjan.Co ciekawe, brytyjscy Archeolodzy pierwszy raz na trop browaru trafili na początku XX wieku, ale nie byli w stanie określić jego dokładnego położenia.

fot. Egyptian Antiquities Ministry

Abydos to obszar, na którym znajdują się cmentarze I świątynie sięgające najwcześniejszego okresu w dziejach Egiptu. Znaleziono tam m.in. pomniki oddające hołd Ozyrysowi, władcy krainy umarłych starożytnego Egiptu, istoty boskiej dokonującej sądu nad naszą duszą i jej drogą w zaświatach. Nekropolie tamtejsze wykorzystywano we wszystkich kolejnych epokach istnienia Egiptu aż do czasów rzymskich.