Odkryto grobowiec skarbnika Ramzesa II. Znaleziono nietknięte malowidła, ale ciała brak

Archeolodzy pracujący na terenie słynnej nekropolii w Sakkarze odkryli liczący ponad 3 tys. lat grobowiec, należący najprawdopodobniej do głównego skarbnika faraona Ramzesa II. Właściciela grobowca zidentyfikowano na podstawie hieroglifów, nie udało się bowiem znaleźć sarkofagu ze szczątkami.
Odkryto grobowiec skarbnika Ramzesa II. Znaleziono nietknięte malowidła, ale ciała brak

O znalezisku poinformowało egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności, które zaprezentowało także pierwsze zdjęcia z wnętrza grobowca. Można na nich podziwiać doskonale zachowane malowidła ścienne oraz rzeźbione kamienne słupy. Grobowiec odkryto w Sakkarze – położonej nieopodal dzisiejszej Gizy starożytnej nekropolii, która należała do Memfis, czyli stolicy Egiptu w okresie Starego Państwa (okres w dziejach Egiptu przypadający na lata ok. 2657–2166 p.n.e.).

Sakkara – wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – w ostatnich latach dostarczyła wielu znaczących znalezisk archeologicznych. W 2020 roku archeolodzy odkryli ogromny podziemny kompleks, z którego wydobyto kilkadziesiąt sarkofagów liczących ponad 2,5 tys. lat. Na początku tego roku znaleziono tam  mumię ze złotym językiem.

Ptah-M-Wiah – skarbnik faraona Ramzesa II

Nowo odkryty grobowiec należał do Ptah-M-Wiaha – sugerują znalezione na miejscu ryciny i hieroglify. Inskrypcje ujawniają, że spoczywający w nim mężczyzna zajmował wiele stanowisk, w tym zarządcy skarbca i „głównego nadzorcy inwentarza żywego” za panowania faraona Ramzesa II. Przyjmuje się, że Ramzes II rządził w XIII wieku p.n.e., ale dokładne daty jego panowania pozostają kwestią sporną.

W oświadczeniu egipskiego Ministerstwa Turystyki i Starożytności podkreślono, że Ptah-M-Wiah żył setki lat przed wynalezieniem bitych monet. Oznacza to, że w czasach, gdy sprawował funkcję skarbnika, środkami płatniczymi były głównie metale szlachetne, ale też wszelkiego rodzaju towary, a nawet zwierzęta. Stąd – sugerują archeolodzy – zapis dotyczący żywego inwentarza.

Naukowcy zauważają jednak, że ta konkretna wzmianka może być powiązana nie tylko z handlem zwierzętami. Badacze pracujący przy odkryciu analizują obecnie hieroglify, które ujawniają, że Ptah-M-Wiah – oprócz obowiązków skarbnika – był odpowiedzialny także za składanie ofiar w jednej ze świątyń w Tebach. Ponieważ w czasach panowania Ramzesa II powstało wiele nowych świątyń, a starsze rozbudowano, nie jest jasne, którą z nich mógł opiekować się Ptah-M-Wiah.

Dalsze wykopaliska mogą odsłonić sarkofag?

Najlepiej zachowaną częścią grobowca Ptah-M-Wiaha są kamienne ściany niemal w całości pokryte malowidłami. Większość obrazów przedstawia sceny z życia zmarłego, a jedno z większych malowideł jest poświęcone „procesji ofiarnej”. Widać na nim ludzi prowadzących zwierzęta na ubój oraz rzeź jagnięcia – opisuje Ola El Aguizy, egiptolożka z Uniwersytetu w Kairze, która kieruje wykopaliskami.

W ruinach odnaleziono również kilka kamiennych bloków z wyrzeźbionym wizerunkiem Ozyrysa – boga śmierci i odrodzonego życia. Pierwotnie bloki najprawdopodobniej podtrzymywały sufit grobowca, ale po jego zawaleniu zostały zniszczone i przysypane piaskiem. Po dokładnym oczyszczeniu i zbadaniu wszystkich elementów naukowcy postarają się umieścić je na właściwych miejscach, aby jak najlepiej zrekonstruować cały grobowiec.

Jeden z kamiennych słupów z wizerunkiem Ozyrysa / (fot. Ministry of Tourism and Antiquities)

Jak dotąd archeologom nie udało się odnaleźć sarkofagu, który mógłby skrywać szczątki Ptah-M-Wiaha i ujawnić kolejne szczegóły dotyczącego jego życia i śmierci. El Aguizy podkreśla jednak, że wykopaliska cały czas trwają, a odsłonięcie kolejnych warstw grobowca może przynieść nowe znaleziska.

 

Źródło: Smithsonian Magazine.