Odkryto komórki, które tworzą nowe neurony w mózgu

Naukowcy zidentyfikowali dwa rodzaje komórek macierzystych w hipokampie, obszarze mózgu, który odpowiada za procesy uczenia się i zapamiętywania.

Naukowcom po raz pierwszy udało się wyizolować czyste populacje tych komórek. Odkrycie może w przyszłości wpłynąć na leczenie zaburzeń związanych z uczeniem się czy zmianami nastroju. 

– Komórki macierzyste, które udało nam się zidentyfikować dają początek nowym neuronom. Proces powstawanie nowych neuronów znacznie spowalnia wraz z wiekiem, czego efektem jest choćby pojawianie się zaburzeń pamięci – mówi Dhanisha Jhaveri, główny autor badania, które opublikowano w magazynie The Journal of Neuroscience.

Zdaniem prof. Perry Bartletta z Queensland Brain Institute to odkrycie rozwiązuje zagadkę powstawania nowych neuronów w hipokampie.

– Do tej pory uznawano, że wszystkie te neurony są identyczne, dlatego nie mogliśmy zrozumieć, w jaki sposób ten obszar mózgu reguluje procesy poznawcze takie jak uczenie. Istnienie różnych rodzajów komórek macierzystych wskazuje, że powstają z nich różne rodzaje neuronów, co pozwala nam wyjaśnić zróżnicowane funkcje hipokampu – mówi prof. Perry Bartlett.

Mózg dorosłego człowieka zawiera ok. 100 miliardów komórek nerwowych. Liczba ta zmienia się w okresie dojrzewania – najpierw przybywa neuronów, później masowo je tracimy. Każdego dnia ubywa nam średnio 85 tys. neuronów. Liczba ta rośnie pod wpływem niekorzystnych czynników, takich jak stres czy toksyny. Jeszcze kilkanaście lat temu naukowcy uważali, że w mózgach dorosłych osób nie powstają nowe neurony. Nie tak dawno dogmat ten udało się naukowcom obalić. Wyniki nowych badań wskazują, że nowe neurony powstają w trakcie naszego życia zwłaszcza w obrębie opuszki węchowej i hipokampa.

Czytaj więcej: