Archeolodzy natrafili na tajne przejście. Ukryty korytarz ma 1500 lat 

W czasie wykopalisk archeologicznych prowadzonych na terenie dzielnicy Saraçhane w Stambule, naukowcy natrafili na coś niezwykłego. Chodzi o tajemne przejście liczące około 1,5 tysiąca lat.
Archeolodzy natrafili na tajne przejście. Ukryty korytarz ma 1500 lat 

Wyłożone kamieniami ściany ukrytego korytarza zostały również pokryte marmurowymi elementami oraz ozdobionymi reliefami. Szczególnie niesamowity w całej sprawie wydaje się fakt, że te podziemne struktury przetrwały tak wiele lat pomimo trzęsień Ziemi, które na przestrzeni wieków nawiedzały Turcję. Gdy znajdujące się na powierzchni budynki przegrywały z siłami natury, ten podziemny korytarz nic sobie nie robił z potężnych wstrząsów.

Czytaj też: Czarnobrody i tajemnica jego statku. Poznaliśmy potencjalne wyjaśnienie zagadki

Wykopaliska rozpoczęte w czerwcu ubiegłego roku były prowadzone na pozostałościach kościoła św. Polyeuktosa. Obszar ten, zabudowany w 524 roku, odgrywa istotną rolę w archeologii miejskiej, ponieważ dostarcza informacji na temat architektonicznej historii Stambułu.

Tajne przejście powstało jeszcze przed budową Hagia Sophia – słynnego meczetu ufundowanego przez Justyniana Wielkiego

Poza ukrytym przejściem archeolodzy natrafili również na szereg mniejszych, ale nie mniej cennych artefaktów. Wymienia się wśród nich posąg, którego pochodzenie szacuje się na okres rzymski, 681 brązowych monet, cegły, kawałki marmuru, ceramikę, lampy naftowe oraz przedmioty wykonane ze szkła i metalu.

Co ciekawe, początki Parku Archeologicznego Saraçhane sięgają głębiej aniżeli rozpoczęcie budowy Hagia Sophia. Słynny stambulski meczet jest przez wielu uznawany za najważniejsze dzieło architektury bizantyńskiej. Jego budowę, ukończoną w 537 roku, ufundował Justynian Wielki, choć niemal tysiąc lat później – w 1453 roku – Hagia Sophia została przemianowana na meczet.

Czytaj też: Kleju używali już 20 000 lat temu. Mieszkańcy tego obszaru napędzali innowacje

Ukryty przed ludzkim wzrokiem korytarz, starszy od wspomnianego meczetu, znajduje się zaledwie 20 metrów od przejścia Haşima Işçana. Obecność marmurowych wykończeń oraz ozdobnych reliefów zachwyciła archeologów, choć nawet cenniejsza może okazać się wiedza na temat metod budowy tego typu tuneli. Skoro przetrwał on 1,5 tysiąca lat i oparł się trzęsieniom ziemi, to być może warto byłoby dowiedzieć się, jaki był sekret jego budowniczych. 

Jeśli weźmiemy pod uwagę całą dzielnicę Saraçhane, to w okresie rzymskim i wczesnobizantyjskim powstał tam akwedukt Bozdoğan. Nie wiadomo jednak, kiedy dokładnie powstał. Część źródeł wskazuje na czasy panowania Hadriana (117-138), podczas gdy inne sugerują, że realizacja tego projektu miałą miejsce za rządów Walensa (364-378). Przyspieszony rozwój Saraçhane nastąpił jednak dopiero w okresie osmańskim.