Wraca “zapomniana” choroba. Odra poważnym zagrożeniem dla dzieci na całym świecie, także w Polsce

Odra jest globalnym zagrożeniem. WHO ostrzega, że w niebezpieczeństwie może być nawet 40 milionów dzieci na całym świecie. Czy można coś z tym zrobić?
Wraca “zapomniana” choroba. Odra poważnym zagrożeniem dla dzieci na całym świecie, także w Polsce

Od początku pandemii COVID-19 obserwujemy globalny spadek szczepień przeciwko odrze. Nie powinno tak być, zwłaszcza, że osoby zaszczepione bez problemu radzą sobie z wirusem, gdy wniknie do organizmu. Według danych WHO, w 2021 r. aż 40 milionów dzieci nie otrzymało jednej z dawek szczepionki przeciwko odrze: 25 milionów pierwszej dawki i 14,7 mln drugiej dawki. To rekordowe statystyki, które niestety przyczyniają się do transmisji patogenu i wzrostu śmiertelności.

Ile dzieci umiera z powodu odry?

W 2021 r. na świecie odnotowano 9 mln przypadków odry, a 128 000 pacjentów zmarło. Przyczynił się do tego spadek liczby szczepień ochronnych, słaby nadzór nad rozprzestrzeniającą się chorobą i opóźnienia w immunizacji z powodu pandemii COVID-19. Odra jest uznawana przez WHO za jedno z bezpośrednich zagrożeń w każdym regionie świata.

Czytaj też: Pierwsza na świecie szczepionka wziewna na COVID. Amerykanie już zazdroszczą, bo nie u nich powstała

Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO mówi:

Paradoks pandemii jest taki, że podczas gdy szczepionki przeciwko SARS-CoV-2 zostały opracowane w rekordowym czasie i wdrożone w największej kampanii szczepień w historii, rutynowe programy immunizacji zostały poważnie zakłócone, a miliony dzieci straciły możliwość skorzystania z ratujących życie szczepień przeciwko śmiertelnym chorobom, takim jak odra. Przywrócenie programów immunizacyjnych na właściwe tory jest absolutnie kluczowe. Za każdą statystyką w tym raporcie kryje się dziecko zagrożone chorobą, której można zapobiec.

Nie powinniśmy bagatelizować ostrzeżeń WHO, bo sytuacja jest naprawdę poważna. Odra jest jednym z najbardziej zaraźliwych ludzkich wirusów, ale każdej infekcji można uniknąć dzięki istniejącym szczepionkom. Aby uzyskać odporność stadną, konieczne jest zaszczepienie co najmniej 95 proc. dzieci dwoma dawkami szczepionek przeciwko odrze – obecnie na świecie “zaledwie” 81 proc. dzieci przyjmuje pierwszą dawkę, a 71 proc. drugą, więc do ogłoszenia sukcesu droga daleka. Wartości te są najniższe od 2008 r., choć wiadomo, że różnią się w poszczególnych krajach. Obecnie żaden region WHO nie osiągnął i nie utrzymał statusu eradykacji odry.

Czytaj też: Nadchodzi uniwersalna szczepionka przeciwko grypie? Ruszają testy

Dr Rochelle P. Walensky, dyrektor CDC, mówi:

Rekordowa liczba dzieci niedostatecznie uodpornionych i podatnych na odrę pokazuje głębokie szkody, jakie systemy immunizacji poniosły podczas pandemii COVID-19. Ogniska odry ilustrują słabości programów immunizacyjnych, ale urzędnicy zdrowia publicznego mogą wykorzystać reakcję na wybuch epidemii, aby zidentyfikować zagrożone społeczności, zrozumieć przyczyny niedostatecznego szczepienia i pomóc w dostarczeniu lokalnie dostosowanych rozwiązań, aby zapewnić dostępność szczepień dla wszystkich.

Szacunki wskazują, że w 2021 r. aż 61 mln dawek szczepionki przeciwko odrze zostało odłożonych poza wyznaczony termin lub pominiętych z powodu pandemii COVID-19. CDC i WHO wzywają wszystkich partnerów do zakasania rękawów i skoordynowania działań w celu walki z tym niebezpiecznym wirusem. Z odrą da się wygrać, ale potrzeba do tego chęci i większej świadomości.