Odwiedź Wielką Rafę Koralową z Google Street View!

Za pomocą kliknięcia myszy odwiedź bajeczny świat największej rafy koralowej!

Projekt Google Oceans Street View to okazja dla internautów, by poznać magiczny, podwodny świat, ale także możliwość dla naukowców, którzy dzięki monitoringowi mogą śledzić stan delikatnego ekosystemu raf.

– Rafy koralowe są jednymi z najbardziej zagrożonych ekosystemów na świecie – mówi Ove Hoegh-Guldberg z Uniwersytetu w Queensland, jeden z liderów projektu Google Oceans Street View. – Dzięki współpracy z Google, możemy śledzić zdjęcia raf i analizować ich kondycję – dodaje badacz.

Zdjęcia powstały przy użyciu podwodnego skutera wyposażonego w zestaw profesjonalnych kamer. Następnie były one składane w panoramy. Badacze musieli użyć zaawansowanego systemu rozpoznawania obrazów. Systemy, które są używane do wychwycenia jednej twarzy z tłumu są przydatne także do identyfikowania organizmów, które zasiedlają podwodne rafy.

Badacze zakończyli już eksplorację Wielkiej Rafy Koralowej z wybrzeży Australii i przenoszą się na Karaiby. – Tu rafy są w naprawdę złym stanie. Ich obszar zmniejszył się od 1970 roku z 50% do mniej niż 5% obecnie – mówi Hoegh-Guldberg.

 

Przyczyny zanikania raf koralowych są złożone. Po pierwsze wpływają na to zmiany klimatyczne, globalne ocieplenie i zakwaszanie oceanów, które zagraża życiu morskich organizmów. Dwutlenek węgla, który trafia do oceanów, produkuje kwas, który rozpuszcza minerały i uniemożliwia wzrost rafy.

Innym problemem jest rozwój przemysłowy. Erozja gleby i wycinka lasów na wybrzeżu powoduje większe zamulenie wód przybrzeżnych i obumieranie polipów. Wycieki ropy naftowej, zanieczyszczenie wody ściekami komunalnymi i przemysłowymi, pogłębianie dna na szlakach morskich – to najpoważniejsze zagrożenia dla raf koralowych.

Katastrofalna w skutkach jest też bardzo inwazyjna metoda połowu ryb na morzach koralowych – tak zwane głuszenie, czyli detonowanie materiałów wybuchowych pod wodą. – Masowe połowy ryb, prowadzą do rozrostu szkodliwych glonów. Ryby są jak ogrodnicy. Ograniczają przerost szkodliwych roślin – tłumaczy Hoegh-Guldberg.

Innym źródłem zagrożeń jest też atrakcyjność turystyczna raf koralowych. Rozwój nadmorskich ośrodków powoduje zwiększenie zanieczyszczenia i zamulenie wód przybrzeżnych.

– Większość osób nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, co traci nasza planeta. Z całej populacji ludzkiej, tylko 1% kiedykolwiek na własne oczy zobaczył rafę koralową – podsumowuje badacz.

Zdjęcia: Wilson Island, Great Barrier ReefMapy Google