Za ostatnimi postępami stoją przedstawiciele Fraunhofer-Institut für Solare Energiesysteme. Z przekazanych przez nich informacji wynika, że w przeliczeniu na wat szczytowej mocy wyjściowej, ich nowe ogniw wykorzystuje 1,4 miligrama srebra. To wartość około 10 razy niższa od zwykle spotykanej w przypadku ogniw w technologii heterozłączy.
Czytaj też: Od 10 lat próbowali wydajniej wytwarzać paliwo z wykorzystaniem słońca. Wreszcie doszło do przełomu
Wykorzystywanie srebra jest zauważalnym ograniczeniem dla branży fotowoltaicznej. Z tego względu inżynierowie od dłuższego czasu dążą do opracowania metod, które pozwoliłyby na redukcję zużycia tego składnika. Niemcy postanowili zastąpić go przy udziale miedzi, a efekt końcowy wydaje się potwierdzać, że takie podejście faktycznie ma rację bytu.
Najpierw członkowie zespołu badawczego obniżyli zawartość srebra w paście metalizującej znajdującej się na przedniej stronie ogniwa, by później całkowicie usunąć jej odpowiednik zlokalizowany z tyłu. W tym przypadku zamiennikiem była pasta miedziana. Istotną rolę odegrał również sitodruk, z wykorzystaniem którego powstały cienkie kontakty.
Niemieckie ogniwo słoneczne w technologii heterozłączy cechuje się około 10-krotnie niższym zapotrzebowaniem na srebro
Ostateczny rezultat? Heterozłączowe ogniwa słoneczne zaprezentowane światu przez niemieckich naukowców wykorzystują jedynie 1,4 miligrama srebra w przeliczeniu na wat szczytowej mocy wyjściowej. Kiedy wydajność tego wariantu porównano z osiąganą przez konwencjonalnie wytwarzane ogniwa z wyższą zawartością srebra, okazało się, że w nowym wydaniu sprawność konwersji energii jest bardziej zadowalająca.
Czytaj też: Używane akumulatory z elektryków mają drugie życie, ale producenci muszą spełnić pewien warunek
O jakiej skali zapotrzebowania na srebro możemy mówić? Z oficjalnych danych wynika, jakoby udział branży fotowoltaicznej w wykorzystaniu tego pierwiastka sięgał nawet 32%. Co gorsza, obecne stosowane techniki produkcji oraz rosnące zapotrzebowanie na ogniwa słoneczne sprawiają, że wykorzystanie srebra będzie dalej rosło. Z tego względu potencjalne zmiany wynikające z nowej niemieckiej strategii mogłyby zapewnić wiele korzyści.