Europa świętuje odkrycie gigantycznego złoża metali ziem rzadkich. Ustawi nas na nadchodzące lata?

Jeśli dotychczasowe doniesienia ze strony Rare Earths Norway się potwierdzą, to będziemy mogli mówić o wielkich powodach do radości dla całej Europy. Firma ta dotarła bowiem do bardzo rozległych złóż metali ziem rzadkich.
Europa świętuje odkrycie gigantycznego złoża metali ziem rzadkich. Ustawi nas na nadchodzące lata?

Poszukiwania były prowadzone na terenie Norwegii, a do przełomu doszło w obrębie wygasłego wulkanu. Informacje w tej sprawie ukazały się przed kilkoma dniami. Według samych zainteresowanych mowa o największych tego typu złożach na całym Starym Kontynencie.

Czytaj też: W tym miejscu nie jest spokojnie. Tajemnicze ruchy z wnętrza Ziemi łamią teren na cztery części

Co ciekawa, nazwa dotycząca tych pierwiastków może być nieco myląca, ponieważ wcale nie są one aż tak niespotykane, jak mogłaby sugerować. Z drugiej strony, popyt na nie jest ogromny ze względu na mnogość ich zastosowań, dlatego każde zidentyfikowane złoże okazuje się wyjątkowo cenne.

W tym przypadku mowa o 8,8 megatony tlenków metali ziem rzadkich, przy czym około 1,5 megatony stanowią tzw. magnesy ziem rzadkich. Wykorzystuje się je między innymi w produkcji turbin wiatrowych oraz elektrycznych samochodów. Oba sektory cieszą się obecnie gigantycznym zainteresowaniem, dlatego bez wątpienia mówimy o dużym przełomie.

Złoża zawierające metale ziem rzadkich zostały zidentyfikowane przez firmę Rare Earths Norway. Są one zlokalizowane w obrębie wygasłego wulkanu

Do grona metali ziem rzadkich zalicza się 17 różnych pierwiastków. Są to: lutet, skand, lantan, itr, erb, iterb, tul, cer, neodym, prazeodym, holm, dysproz, terb, promet, samar, europ i gadolin. Ze względu na to, jak wiele dziedzin wykorzystuje te zasoby, kraje całego świata starają się zabezpieczyć własne złoża, co ogranicza globalną podaż metali ziem rzadkich. Znalezienie ich zasobów w Europie stanowi wielki powód do radości.

Norweskie złoże znajduje się niedaleko jeziora Norsjø, gdzie około 580 milionów lat temu znajdował się czynny wulkan. Górna jego część uległa z czasem erozji, odsłaniając wypełnioną magmą rurę o średnicy około 2 kilometrów. Cały obiekt jest współcześnie rzecz jasna nieaktywny. Stopiona na przestrzeni lat magma zawiera metale ziem rzadkich. Na liście wymienia się neodym używany do produkcji magnesów czy prazeodym, który również służy do wytwarzania magnesów oraz elementów silników lotniczych. 

Czytaj też: Pierwiastki ziem rzadkich skrywają się w starych kopalniach węgla. Poszukiwania czas zacząć

Według przedstawicieli Rare Earths Norway, interesujące nas zasoby są zlokalizowane na głębokości około 1000 metrów poniżej poziomu morza. Dalsze działania mają skupiać się na kontynuowaniu odwiertów oraz budowie zakładu, który będzie odpowiedzialny za obróbkę wydobywanych metali ziem rzadkich. Mając na uwadze to, jak ogromny udział w rynku mają Chiny, ostatnie sukcesy związane z poszukiwaniami tych zasobów w Europie mogą w odczuwalny sposób wstrząsnąć rynkiem. Tylko czy uda się wydobyć te złoża tanim kosztem?