Grobowiec o takich rozmiarach to prawdziwa rzadkość. Stanowi pozostałość po upadłej cywilizacji

Nekropolie to dość powszechnie badane przez archeologów miejsca, w których chowano dawniej zmarłych. Jedna z takowych, zlokalizowana we Włoszech, okazała się zawierać nieznany wcześniej grobowiec.
Grobowiec o takich rozmiarach to prawdziwa rzadkość. Stanowi pozostałość po upadłej cywilizacji

Już sama jego obecność stanowiła zaskoczenie, a dodatkowe wrażenie na archeologach zrobiły rozmiary tego obiektu. Wykonany z kamienia grobowiec ma kształt sześcianu i wywodzi się z czasów, w których okoliczne tereny zamieszkiwali Etruskowie. Ten tajemniczy lud okupował tereny współczesnych północnych i wschodnich Włoch, tworząc własną kulturę. Ta została z czasem wchłonięta przez znacznie potężniejszą, łacińską.

Czytaj też: Pozbawione twarzy figurki z epoki lodowcowej. Niezwykła historia wskazuje na zaskakującą słabość naszych przodków

Arenę działań włoskich badaczy stanowiła nekropolia znajdująca się na terenie Parco Regionale Marturanum. Jak do tej pory znaleziono tam około 500 grobów, których datowanie sięga okresu od VII wieku p.n.e. do III wieku p.n.e. Położona kilkadziesiąt kilometrów od Rzymu, jest niezwykle trudno dostępna: aby do niej dotrzeć trzeba skorzystać z łodzi, a następnie maszerować przez las.

Mimo to znana nauce od lat nekropolia wydawała się całkiem nieźle przebadana. Najlepiej świadczy o tym fakt, że udało się zidentyfikować około 500 tamtejszych grobów. Ale najwyraźniej miejsce to ma jeszcze wiele tajemnic, ponieważ znaleziony niedawno grobowiec jest naprawdę imponujących rozmiarów. Odkryto go przypadkowo, w czasie prowadzonych prac porządkowych.

Grobowiec wchodzący w skład sporych rozmiarów nekropolii jest związany z Etruskami. Ten zagadkowy lud stworzył cywilizację, która została później pochłonięta przez łacińską

Tylko jedna strona grobowca jest otwarta, podczas gdy trzy pozostałe łączą się ze skalną ścianą. Co ciekawe, znajduje się on w pobliżu zapewne najbardziej rozpoznawalnego pochówku w całej nekropolii, zwanego Grobowcem Królowej. Ten ostatni także cechuje się sporymi gabarytami, gdyż mówimy o obiekcie mającym około 14 metrów szerokości i niemal 10 metrów wysokości. 

Czytaj też: Zaginiony fragment posągu wreszcie odnaleziony. To rozwiązanie zagadki sprzed prawie stu lat

Jeśli chodzi o samych Etrusków, to wielką zagadkę stanowi nawet tak podstawowy aspekt, jak ich pochodzenie. Naukowcy nie są zgodni co do tego, czy starożytny lud przybył do Italii z zewnątrz czy może miał autochtoniczny charakter. Wiele aspektów związanych z funkcjonowaniem cywilizacji etruskiej zostało zapożyczonych od Greków, ale Etruskowie posiadali także własne innowacje. Poza tym świetnie radzili sobie z medycyną czy astronomią.