Genialne wyniki biopaliw pokazują, jak deklasują obecną konkurencję 

Paliwa kopalne mają być stopniowo zastępowane, choć obecnie nie ma jednego konkretnego kandydata do tego miana. Mówi się o elektrykach zasilanych energią produkowaną z odnawialnych źródeł, a część inżynierów wskazuje na spory potencjał paliw wodorowych. Autorzy najnowszych rewelacji mówią z kolei o potencjalnie rewolucyjnych biopaliwach.
Genialne wyniki biopaliw pokazują, jak deklasują obecną konkurencję 

Jak wynika z dostępnych wyników badań, biopaliwa mogą ograniczać emisje zanieczyszczeń o ponad 90%. To mogłoby się przyczynić do poprawy sytuacji środowiskowej, ale i zmniejszenia negatywnego wpływu na ludzkie zdrowia. Szkodliwe substancje są przecież niekorzystne zarówno pod kątem napędzania zmian klimatu, jak i problemów z układem krążeniowo-oddechowym.

Czytaj też: Te urządzenia będą działać bez jakichkolwiek baterii. Zobacz, co dostarczy im energię elektryczną

Ustaleniami w tej sprawie zajęli się przedstawiciele Uniwersytetu w Maladze. Ich publikacja, dostępna na łamach Fuel, wskazują na możliwość znacznego zmniejszenia emisji, przy braku jednoczesnego ograniczania wydajności silników. Zdaniem członków zespołu badawczego dodawanie biopaliw do oleju napędowego w stężeniu wynoszącym 20 procent mogłoby przełożyć się na spadek emisji czarnego dymu emitowanego przez samochody o ponad 90 procent.

Biopaliwa badane przez autorów wykazują ponad 90-procentowy spadek emisji szkodliwych substancji, które negatywnie wpływają zarówno na środowisko naturalne, jak i ludzkie zdrowie

Javier Martos i jego współpracownicy wzięli pod lupę nanocząstki sadzy wytwarzane przez silniki. Wśród testowanych paliw znalazły się między innymi bioalkohole pokroju butanolu, pentanolu czy cyklopentanolu oraz bioketony w postaci cyklopentanonu. Do oceny skali emisji związanych ze spalaniem takich paliw naukowcy użyli transmisyjnej mikroskopii elektronowej o wysokiej rozdzielczości. Jak się okazało, biopaliwa pozyskiwane w laboratorium wytwarzały niewielkie ilości sadzy, a zarazem nie miały negatywnego wpływu na pracę silnika.

Czytaj też: Przez miliardy lat nie spóźni się ani o sekundę. Chińczycy stworzyli nowy zegar atomowy

Według Martosa dokonania jego zespołu powinny ułatwić wdrażanie alternatyw dla paliw kopalnych takich jak ropa naftowa. Oczywiście komercjalizacja takich zamienników, na przykład w postaci biopaliw, będzie wielkim wyzwaniem. Chodzi zarówno o możliwości produkcyjne, które musiałyby być ogromne, ale również dystrybucję, a co najważniejsze: atrakcyjność cenową. Pomysłodawcy nie ograniczają się jednak tylko do planowania i zapewniają, że zamierzają współpracować z firmami gotowymi do realizacji ich planu.