Ojciec też “traci głowę” dla dziecka. Znane powiedzenie nabiera zupełnie nowego znaczenia

Ojciec ma do spełnienia równie ważną rolę w życiu dziecka, co matka. Jego organizm przygotowuje się do tego zadania, przebudowując własny mózg.
Ojciec też “traci głowę” dla dziecka. Znane powiedzenie nabiera zupełnie nowego znaczenia

W 2016 r. opublikowano pierwszą na świecie pracę naukową, która ujawniła, że architektura mózgów kobiet zmienia w trakcie ich pierwszej ciąży. W obszarach zaangażowanych w przetwarzanie i reagowanie na sygnały społeczne kurczy się istota szara – wykazano, że jest to korzystny proces podczas dojrzewania lub specjalizacji.

Czytaj też: Chcesz spowolnić starzenie mózgu? Naucz się języka obcego już teraz

Teraz nowe wyniki badań, które opublikowano w czasopiśmie Cerebral Cortex, wskazują, że podobne zmiany występują także u mężczyzn, którzy po raz pierwszy zostają ojcami. Zwykło się mawiać, że ojciec często “traci głowę” dla dziecka, ale w tym przypadku ubytek objętości korowej był zauważalny – nawet 2 procent!

Jak mózg zmienia się w odpowiedzi na pojawienie się dziecka

Zaobserwowane zmiany wystąpiły głównie w obszarze mózgu znanym jako sieć stanu spoczynkowego (DMN), który wiąże się z uczuciem akceptacji i ciepłem rodzicielskim. Taka przebudowa neuronów, która pozwala sieci na lepszą synchronizację z mózgiem dziecka, wydaje się być bardziej znacząca z ewolucyjnego punktu widzenia.

Aby to zweryfikować, naukowcy przeprowadzili obrazowanie z użyciem rezonansu magnetycznego (MRI) na 40 heteroseksualnych mężczyznach, którzy zostali świeżo upieczonymi ojcami (połowa z Hiszpanii i połowa ze Stanów Zjednoczonych). Grupę kontrolną stanowiło 17 Hiszpanów.

Hiszpańscy ojcowie mieli wykonane badanie MRI mózgu przed ciążą swoich partnerek, a następnie kilka miesięcy po urodzeniu dziecka. Amerykańscy ojcowie poddali się badaniu MRI w połowie lub pod koniec ciąż swoich partnerek, a następnie 7-8 miesięcy po urodzeniu dziecka. Zebrane dane porównano z grupą kontrolną.

Okazało się, że w istocie szarej obszaru mózgu odpowiedzialnego za zrozumienie społeczne oraz układ wzrokowy nastąpiła zauważalna rearanżacja neuronów.

Czytaj też: Ruchy gałek ocznych podczas snu nie są przypadkowe. Oglądają świat wykreowany przez nasz mózg

W pracy czytamy:

Znaleźliśmy pokrywające się trendy zmniejszenia objętości korowej w obrębie sieci trybu spoczynkowego i sieci wizualnych oraz zachowania struktur podkorowych w obu próbach pierwszych ojców, które utrzymywały się po kontroli wieku ojców i dzieci podczas skanowania postnatalnego. To badanie dostarcza zbieżnych dowodów na korowe zmiany strukturalne u ojców, wspierając możliwość, że przejście do ojcostwa może stanowić znaczące okno dla neuroplastyczności strukturalnej wywołanej doświadczeniem u mężczyzn.

Obszary mózgu, w których doszło do zmiany architektury, mogą pomóc ojcom w głębszym i skuteczniejszym połączeniu się z noworodkami. To by sugerowało, że nie tylko kobiety wykazują zwiększoną podatność do zmian zachowania po pojawieniu się na świecie dziecka. Mężczyźni również doświadczają ważnych zmian anatomicznych – prawdopodobnie po to, by odegrać równie ważną rolę w życiu swoich pociech.