Ruchy gałek ocznych podczas snu nie są przypadkowe. Oglądają świat wykreowany przez nasz mózg

Ruchy gałek ocznych występujące podczas fazy REM nie są przypadkowe. Podążają one za tym, co dzieje się podczas śnienia. Odkrycia te rzucają nowe światło na nasze rozumienie procesów, których doświadczamy każdej nocy.
Łapacz snów to indiański talizman mający odpędzać koszmary /Fot. Pixabay

Łapacz snów to indiański talizman mający odpędzać koszmary /Fot. Pixabay

Zespół naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco wykazał, że kiedy nasze oczy poruszają się podczas fazy REM, w rzeczywistości podążają za obiektami w świecie snów wykreowanym przez mózg. Odkrycie to wydaje się logiczne, ale jest pod wieloma względami zaskakujące, bo ujawnia mechanizmy działania naszej wyobraźni. Szczegóły opisano w czasopiśmie Science.

W świecie snów

REM, zwana także snem paradoksalnym, to faza snu, w której występują szybkie ruchy gałek ocznych. Na tym etapie snu występuje wysoka aktywność mózgu, oddech jest nieregularny i wzrasta częstość skurczów serca. Pojawiają się marzenia senne. Faza REM występuje okresowo i zajmuje ok. 1/4 czasu snu u młodych osób. Epizody REM normalnie powtarzają się co 90 minut i trwają zwykle 5-30 minut.

Naukowcy od dawna wiedzą, że sen REM daje mniej wypoczynku niż sen wolnofalowy (NREM), ale cel ruchów gałek ocznych pozostawał od dekad tajemnicą. Aż do teraz.

Czytaj też: Po co nam sny? Coraz bliżej odpowiedzi na jedno z najważniejszych pytań ludzkości

Dr Massimo Scanziani z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco mówi:

Wykazaliśmy, że ruchy oczu w fazie REM nie są przypadkowe. Są one skoordynowane z tym, co dzieje się w wirtualnym świecie snów. Ta praca daje nam wgląd w toczące się procesy poznawcze w śpiącym mózgu, a jednocześnie rozwiązuje zagadkę, która od dziesięcioleci wzbudza ciekawość naukowców.

Hipoteza, że ruchy gałek ocznych podczas fazy REM mogą podążać za scenami ze świata snów, powstała już w XX wieku, ale do tej pory nie było możliwości jej przetestowania. Wielu badaczy ruchy gałek ocznych uznawało za przypadkowe, być może w celu nawilżenia powiek.

Zespół dr Scanzianiego przyjrzał się komórkom “kierunku głowy” w mózgach myszy, działającym jak kompas, które również doświadczają snu REM. Naukowcy odkryli, że kierunek ruchów gałek ocznych i wewnętrznego kompasu myszy były dokładnie zsynchronizowane.

Czytaj też: Naukowcy wyjaśnili tajemnicę „uprowadzenia przez kosmitów”. Winne są świadome sny

Dr Massimo Scanziani dodaje:

Jedną z naszych mocnych stron jako ludzi jest zdolność łączenia naszych rzeczywistych doświadczeń z innymi rzeczami, które w tej chwili nie istnieją i mogą nigdy nie istnieć. Ta zdolność generatywna naszego mózgu jest podstawą naszej kreatywności. We śnie wierzysz, że świat jest prawdziwy, ponieważ nie ma bodźców zmysłowych, które sprowadzają cię z powrotem do rzeczywistości. To doskonale harmonijny sztuczny świat.

Zespół Scanzianiego odkrył, że te same części mózgu koordynują procesy kreatywne zarówno podczas snu, jak i czuwania, uwiarygodniając ideę, że sny są sposobem integracji informacji gromadzonych w ciągu dnia.