Okrągłe „Aquarium” wypierze bieliznę

Popatrz na zdjęcie i spróbuj się domyśleć, do czego może służyć ten dziwny, okrągły przedmiot. Dla ułatwienia dodać można, że jest to nowoczesny sprzęt gospodarstwa domowego.

Pracujący we Włoszech chorwacki projektant Djordje Zivanovic, zaprezentował niedawno projekt niezwykłej pralki – ekologicznej, niezależnej od rur kanalizacyjnych oraz posiadającej ciekawy wygląd zewnętrzny. 

Pralka w kształcie białej jak śniego kuli nazwana została „Aquarium” i ma obalić istniejące na temat kształtu sprzętów gospodarczych stereotypy – bieliznę niekoniecznie trzeba prać w pralce o kwadratowej czy prostokątnej formie. Według projektanta „Aquarium” będzie w otoczeniu zdominowanym przez „kwadraty” czystym doznaniem estetycznym. Ponadto pralka ta różni się od tradycyjnych pralek swoją oryginalną konstrukcją.  

Niezwykłe urządzenie można postawić gdzie się komu podoba – niekoniecznie w pobliżu kranu, sam projektant pisze bowiem o jego niezależności od rur. Pralka ta powinna przecież służyć jako ozdoba mieszkania. Wypełnieniem zewnętrznej obudowy z okrągłym otworem na górze jest obracająca się na ceramicznych łożyskach kula wewnętrzna, do której ładowana jest brudna bielizna. Kiedy kula ta obraca się wokół poziomej osi, jej otwór zbiega się z otworem w obudowie i można włożyc do niej brudne ubrania. Po zamknięciu pralki kula wewnętrzna zaczyna się obracać w kierunku przeciwnym, co powoduje, że znajdująca się w niej bielizna styka się ze specjalnymi elementami kuli –zbiornikami na wodę. Oczyszczają one ubrania, przepuszczając przez bęben pralki i filtry potoki wody. 

Według autora projektu pralka jest niezwykle oszczędna – zużywa ona minimum wody i energii. Być może taka kulista koncepcja spodoba się firmom produkującym AGD. Miejmy tylko nadzieję, że oryginalna pralka nie potoczy się gdzieś niczym piłka podczas wirowania. JSL