Pracujący we Włoszech chorwacki projektant Djordje Zivanovic, zaprezentował niedawno projekt niezwykłej pralki – ekologicznej, niezależnej od rur kanalizacyjnych oraz posiadającej ciekawy wygląd zewnętrzny. 

Pralka w kształcie białej jak śniego kuli nazwana została „Aquarium” i ma obalić istniejące na temat kształtu sprzętów gospodarczych stereotypy – bieliznę niekoniecznie trzeba prać w pralce o kwadratowej czy prostokątnej formie. Według projektanta „Aquarium” będzie w otoczeniu zdominowanym przez „kwadraty” czystym doznaniem estetycznym. Ponadto pralka ta różni się od tradycyjnych pralek swoją oryginalną konstrukcją.  

Niezwykłe urządzenie można postawić gdzie się komu podoba – niekoniecznie w pobliżu kranu, sam projektant pisze bowiem o jego niezależności od rur. Pralka ta powinna przecież służyć jako ozdoba mieszkania. Wypełnieniem zewnętrznej obudowy z okrągłym otworem na górze jest obracająca się na ceramicznych łożyskach kula wewnętrzna, do której ładowana jest brudna bielizna. Kiedy kula ta obraca się wokół poziomej osi, jej otwór zbiega się z otworem w obudowie i można włożyc do niej brudne ubrania. Po zamknięciu pralki kula wewnętrzna zaczyna się obracać w kierunku przeciwnym, co powoduje, że znajdująca się w niej bielizna styka się ze specjalnymi elementami kuli –zbiornikami na wodę. Oczyszczają one ubrania, przepuszczając przez bęben pralki i filtry potoki wody. 

Według autora projektu pralka jest niezwykle oszczędna – zużywa ona minimum wody i energii. Być może taka kulista koncepcja spodoba się firmom produkującym AGD. Miejmy tylko nadzieję, że oryginalna pralka nie potoczy się gdzieś niczym piłka podczas wirowania. JSL