Budynek o nietypowym kształcie i sześć wież. Archeolodzy z zaskakującym odkryciem

Takie znaleziska nie zdarzają się często. Jak wyjaśniają naukowcy działający w krainie znanej jako Chorasan, udało im się zidentyfikować pewien obiekt pochodzący z okolic VI wieku p.n.e. 
Budynek o nietypowym kształcie i sześć wież. Archeolodzy z zaskakującym odkryciem

Wykopaliska trwały tam już od lat, ponieważ rozpoczęto je w 2009 roku. Wieloletnie wysiłki przyniosły rezultaty, ponieważ oczom uczestników ekspedycji ukazał się budynek o wyjątkowo okrągłym kształcie. Postawiony z cegły, jest otoczony przez sześć wież. Tamtejsze ściany mają nawet trzy metry wysokości, a średnica samego obiektu wynosi około osiemnastu metrów.

Czytaj też: Macedoński grobowiec zawiera szczątki wysoko postawionej osoby. Kim była?

Objęte badaniami stanowisko nosi nazwę Tappe Takhchar-Abad. Znajdujący się tam budynek został wypełniony… piaskiem. Zdaniem archeologów proces ten miał dwuetapowy charakter, przy czym wypełnienie z pewnością było celowe. Układane naprzemiennie warstwy piasku, kamieni i całych bądź potłuczonych cegieł osiągnęły niemal dwa metry wysokości. Szczegółowe ustalenia płynące z przeprowadzonych badań zostały zaprezentowane na łamach Antiquity.

Budynek znaleziony przez archeologów na terenie Chorasanu jest podobny do innych tego typu konstrukcji związanych z okresem Achemenidów

Czym w ogóle jest Chorasan? To kraina historyczna obejmująca tereny dzisiejszego Iranu, Afganistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu oraz Uzbekistanu. Region ten swego czasu znajdował się pod wpływem imperium Achemenidów, których przywódca – Dariusz III – został pokonany przez Aleksandra Wielkiego. Okres związany z tą dynastią charakteryzuje się obecnością okrągłych budynków. Archeolodzy zidentyfikowali około 10 stanowisk zawierających podobne budowle.

Czytaj też: Grzebień wikinga to zaskakujące źródło wiedzy. Znalezisko unikatowe w skali kraju

Co możemy powiedzieć na temat tego konkretnego, zlokalizowanego w toku ostatnich wykopalisk? Znaleziona na miejscu ceramika pochodzi z dwóch różnych okresów. Pierwszy obejmuje VII-VI wiek p.n.e., natomiast drugi III-IV wiek. Naukowcy zwracają też uwagę na podobieństwo do konstrukcji znalezionej w Turkmenistanie. Tamtejszy budynek również jest okrągły, a otacza go nie sześć, lecz osiem wież. W tamtym przypadku konstrukcja pozostawała w użytku od epoki żelaza do okresu Achemenidów.