Obiekty z Okresu Walczących Królestw odnalezione. To kluczowy etap istnienia Chin

Przyjmuje się, że od 476 do 221 roku p.n.e. trwał tzw. Okres Walczących Królestw. Miały wtedy miejsce liczne konflikty między krajami dążącymi do przejęcia kontroli nad całymi Chinami. W kompletowaniu tej historii pomagają dokonane niedawno odkrycia.
Obiekty z Okresu Walczących Królestw odnalezione. To kluczowy etap istnienia Chin

Poinformowali o nich przedstawiciele Hubei Provincial Institute of Cultural Relics and Archaeology oraz Xiangyang Municipal Institute of Cultural Relics and Archaeology. Archeolodzy działali na cmentarzu Baizhuang, który znajduje się w pobliżu wioski Dengcheng. W toku wykopalisk udało im się dotrzeć do licznych grobowców oraz innych obiektów dostarczających informacji na temat tego niezwykłego etapu istnienia Chin.

Czytaj też: 1000 lat temu przemieszczano się w niecodzienny sposób. Archeolodzy mają na to dowód 

Toczone przez ponad dwieście lat konflikty obejmowały kraje Chu, Han, Qi, Qin, Wei, Yan oraz Zhao. Ostatecznie zwycięstwo przypadło Qin, a przedstawiciele tego państwa przejęli władzę nad całymi Chinami. To właśnie wtedy zaczęto mówić o Pierwszym Cesarzu Qin, czyli Qin Shi Huangu. Po zjednoczeniu dokonanym w 221 roku p.n.e. został on mianowany pierwszym władcą Cesarstwa Chińskiego. 

Okres Walczących Królestw obejmował liczne konflikty między krajami dążącymi do uzyskania władzy nad całymi Chinami

Być może bez tej postaci obecny kształt Państwa Środka byłby zupełnie inny, choć są to oczywiście jedynie przypuszczenia. Przejdźmy więc do informacji, które zostały potwierdzone przez ekspertów. W przypadku ostatnich wykopalisk najważniejszy pozostaje fakt, iż jak do tej pory znaleziono 176 grobowców. Zaledwie dwa są datowane na okres dynastii Han, podczas gdy wszystkie pozostałe okazują się starsze i sięgają Okresu Walczących Królestw.

Co ciekawe, większość miejsc pochówku nie imponuje rozmiarami. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku dziewięciu grobowców. Te są większe, choć wciąż daleko im do rekordowych gabarytów. Archeolodzy zwrócili uwagę na ślady pozostawione przez rozkładające się trumny oraz różnego rodzaju przedmioty grobowe. Do grona tych ostatnich zalicza się między innymi garnki i łodzie wykonane z brązu, a także miecze, łyżki czy końskie uprzęże.

Łącznie mówi się o ponad 500 zabytkach kultury, jak mówią naukowcy. Są naprawdę zróżnicowane, ponieważ obejmują jadeitowe pierścionki i przedmioty codziennego użytku, takie jak talerze, miski bądź grzebienie. Poza zgłębianiem tajemnic kulturowych tego niezwykle istotnego dla historii Chin okresu, ważne będą także informacje na temat ówczesnych zwyczajów pogrzebowych, kultywowanych w środkowym i późnym Okresie Walczących Królestw. 

Czytaj też: Okrążył świat i zginął w podróży. Odnaleziono zaginione artefakty ze słynnej wyprawy

Wspomniany Qin Shi Huang, czyli słynny Pierwszy Cesarz Qin, zapisał się w historii złotymi zgłoskami, choć jednocześnie nie da się nie zwrócić uwagi na pewne kontrowersje wynikające z jego rządów. Z jednej strony chiński władca uczynił bowiem wiele dobrego, między innymi doprowadzając do unifikacji pisma czy usprawnienia działania administracji, armii oraz gospodarki. Z drugiej natomiast historycy zwracają uwagę na despotyczny charakter jego władzy oraz utrzymywany przez niego terror.