Olbrzymi posąg Buddy ukryty pod osiedlem mieszkaniowym. Odkryto go w trakcie remontu

Mieszkańcy bloków zbudowanych na stromym zboczu oraz władze dzielnicy Nan’an nie zdawali sobie sprawy z tego, na czym postawione zostały budynki. Posąg został odkryty przypadkowo dopiero podczas niedawnych remontów kompleksu mieszkalnego.
Olbrzymi posąg Buddy ukryty pod osiedlem mieszkaniowym. Odkryto go w trakcie remontu

Imponujący, blisko 10-metrowy posąg wykuty w skale odkryto przypadkowo w dzielnicy mieszkaniowej w Chongqing w południowo-zachodnich Chinach. Kamienna postać przypominająca Buddę pozbawiona jest głowy, a na jej szczycie stoją dwa wielopiętrowe bloki mieszkalne. Rzeźba przez lata była ukryta pod warstwą folii, brudu i roślinności.

Mieszkańcy bloków zbudowanych na stromym zboczu oraz władze dzielnicy Nan’an nie zdawali sobie sprawy z tego, na czym postawione zostały budynki. Posąg został odkryty przypadkowo dopiero podczas niedawnych remontów kompleksu mieszkalnego.


Z konstrukcji usunięto nagromadzone opadłe liście oraz śmieci, które zbierały się tu przez ostatnie dziesięciolecia. Po oczyszczeniu posągu lokalni mieszkańcy po raz pierwszy od dziesięcioleci zobaczyli, jak wygląda rzeźba. Posąg przedstawia siedzącą postać z dwoma rękami trzymającymi okrągły kamień przed swoim brzuchem. Jego lewa noga i nadgarstki zostały poważnie uszkodzone, ale linie na jego ciele są wyraźnie widoczne.

Jednak eksperci zaproszeni przez biuro zarządzające zabytkami do zbadania posągu stwierdzili, że nie jest on pochodzenia buddyjskiego. Bardziej prawdopodobne, że jest związany z wierzeniami ludowymi. Potwierdza to fakt, że niedaleko miejsca odkrycia posągu znajdowała się kiedyś świątynia poświęcona taoistycznemu bogu piorunów. Została rozebrana w 1987 roku.

Zgodnie z ogólnokrajowym przeglądem zabytków kultury posąg powstał w czasach dynastii Qing, jednak dokładna data nie jest znana – podaje South China Morning Post. Wspomniana świątynia o nazwie Leizu powstała w latach 1910-1940, pomnik mógł pochodzić z tego samego okresu. Eksperci podkreślają, że datowanie rzeźby wymaga dodatkowych badań i ekspertyz.


Już przed 1997 rokiem rzeźba została zakwalifikowana jako zabytek przez władze dzielnicy, ale przez ostatnie dziesięciolecia została poważnie zaniedbana i zapomniana.

Kamienna głowa postaci prawdopodobnie została zniszczona w latach 50. XX wieku, a budynki mieszkalne na szczycie zbudowano w latach 80. – podały regionalne władze w oświadczeniu zamieszczonym na chińskiej platformie Weibo, odpowiedniku Twittera.

Widok na lokalizację posągu sprzed remontów / (fot. za Weibo)

To, że posąg został ukryty może być skutkiem „szybko postępującej ekspansji miejskiej” – zaznaczają władze Chongqing. W ostatnich dziesięcioleciach miasto błyskawicznie się rozrastało, aby pomieścić 30 mln mieszkańców. W ferworze urbanizacji i wyścigu o zapewnienie obywatelom odpowiednich warunków do życia, historyczne tereny także zostały zagospodarowane bez względu na swoje wcześniejsze znaczenie kulturowe. Ze względu na górzysty teren miasta wiele domów jest zbudowanych na zboczach wzgórz.

Władze lokalne nadal badają wartość kulturową odkrytej rzeźby. Pierwsze oględziny pokazują, że pomnik jest narażony zniszczenia przez erozję skał i wyciek wody, a jego fundament jest niestabilny.

Urzędnicy zapewnili, że zaprosili ekspertów ds. dziedzictwa kulturowego, aby zbadali odkrycie i sporządzili plan ochrony zabytku na podstawie oceny jego wartości.

Największym i najbardziej znanym kamiennym Buddą w Chinach jest Wielki Budda z Leshan, wyrzeźbiony w klifie i siedzący u zbiegu rzek Min i Dadu w prowincji Syczuan.