Oregon depenalizuje posiadanie twardych narkotyków. W tym heroiny

Ogólnokrajowy nacisk na złagodzenie przepisów antynarkotykowych zrobił w tym tygodniu wielki krok – wyborcy uczynili Oregon pierwszym stanem, który zdekryminalizował posiadanie małych ilości twardych narkotyków, takich jak kokaina, heroina i metamfetamina. W międzyczasie pięć kolejnych stanów zalegalizowało używanie marihuany przez osoby dorosłe.
Odkryto mechanizmy odpowiedzialne za uzależnienie od narkotyków w mózgu

Odkryto mechanizmy odpowiedzialne za uzależnienie od narkotyków w mózgu

Propozycje zmian na antynarkotykowym polu znalazły się wśród 120 proponowanych ustaw stanowych i poprawek do konstytucji, które poddano głosowaniu w 32 stanach. Poruszono w nich szereg kwestii, które w ostatnich latach wzbudzały niemałe emocje – prawa wyborcze, niesprawiedliwość rasowa, aborcja, podatki i poziom edukacji, wśród wielu innych.

 

Oregon stał się pierwszym stanem, który zdekryminalizował posiadanie niewielkich ilości kokainy, heroiny, metamfetaminy i innych narkotyków, zaś stany New Jersey i Arizonie przyjęły ustawy legalizujące rekreacyjne używanie marihuany, która dotychczas była legalna głównie na zachodzie Stanów – od Waszyngtonu aż po granicę z Meksykiem. Wniosek został poparty przez Partię Demokratyczną Oregonu, a także niektóre środowiska medyczne, Partia Republikańska potępiła zaś pomysł dekryminalizacji narkotyków jako radykalny, a niektórzy prokuratorzy nazwali go lekkomyślnym.

 

Inicjatywa antynarkotykowa w Oregonie pozwoli osobom aresztowanym za niewielkie ilości twardych narkotyków uniknąć rozpraw sądowych i ewentualnej kary więzienia, w zamian za to płacąc grzywnę w wysokości 100 dolarów i uczestnicząc w programie leczenia uzależnień. Ośrodki na leczenie będą finansowane z dochodów z marihuany, która została zalegalizowana w tym stanie kilka lat temu.

 

Zgodnie z ustawą przyjętą w stanie Oregon, posiadanie niewielkich ilości twardych narkotyków będzie traktowane jako drobne wykroczenie, podobne do braku biletu w komunikacji miejskiej i nie będzie już podlegać karze więzienia. Zgodnie z założeniami, podatki od sprzedaży legalnej marihuany w tym stanie będą przeznaczane na leczenie uzależnienia od narkotyków.

 

“To niewiarygodne” – powiedziała Kassandra Frederique, dyrektor wykonawczy grupy rzecznictwa Sojuszu na rzecz Polityki Narkotykowej – “To jak rozwalenie młotem kowalskim kamienia węgielnego wojny narkotykowej. (…) Dzisiejsze zwycięstwo jest przełomową deklaracją, że nadszedł czas, aby powstrzymać kryminalizację ludzi za narkotyki”.

 

Frederique przyznała również, że liberalizacja polityki narkotykowej wykazała, że wyborcom podoba się nowe podejście tego tematu, które wpisuje go w medyczne, a nie kryminalne ramy. Dodała też, iż oczekuje, że inne stany pójdą w te ślady, wspominając o wysiłkach w takich stanach jak Kalifornia, Vermont i Waszyngton.

 

Na decyzję dotyczącą legalizację tej używki czekają też mieszkańcy stanów Montana, Mississippi i Południowa Dakota i jeśli wszystko pójdzie pomyślnie, medyczna marihuana będzie dopuszczona do legalnego użytku w 36 stanach, a rekreacyjna – w 15.

 

Oprócz wspomnianych substancji stan Oregon zalegalizował również psylocybiny, znane również jako grzyby halucynogenne, a ich zwolennicy twierdzą, że posunięcie to pozwoli na stosowanie tej substancji w leczeniu depresji, lęków i innych schorzeń.