Dziwak sprzed 450 milionów lat. Ten organizm zamieszkiwał kiedyś Chiny

A w zasadzie to, co byłoby Chinami, gdyby tylko 450 milionów lat temu obowiązywał obecny podział administracyjny. I układ kontynentów, rzecz jasna. 
Dziwak sprzed 450 milionów lat. Ten organizm zamieszkiwał kiedyś Chiny

Faktem jest natomiast, że przedstawiciele Nanjing Institute of Geology and Palaeontology odnaleźli skamieniałość skorpiona morskiego zamieszkującego Ziemię niemal pół miliarda lat temu. Dzięki przeprowadzonym w tej sprawie badaniom powinno udać się nieco lepiej zrozumieć historię wymarłej już gromady stawonogów zwanej wielkorakami.

Czytaj też: Drapieżne dinozaury rządziły kiedyś Europą. Nowo zidentyfikowany gatunek szczególnie zainteresuje fanów futbolu

Należący do Chińskiej Akademii Nauk badacze opisali swoje dotychczasowe ustalenia na łamach Journal of Paleontology. Jak wyjaśniają, nowo zidentyfikowany gatunek zyskał miano Archopterus anjiensis. Co istotne, nigdy przedtem na terenie Państwa Środka nie udało się zlokalizować równie starej skamieniałości należącej do skorpiona morskiego.

Organizm sprzed 450 milionów lat okazał się skorpionem morskim mającym około 15 centymetrów długości

Bez wątpienia spotkanie z takim zwierzęciem nie należałoby do przyjemnych doświadczeń. Z tego względu nieco pocieszający powinien być fakt, iż od dawna nie występują one już na Ziemi, choć z drugiej strony – straciliśmy przez to szansę na dokładniejsze ich zbadanie. Aby dokonać jakichkolwiek postępów w tym zakresie, naukowcy muszą ograniczać się do analizowania skamieniałych szczątków.

A. anjiensis nie był szczególnie dużym stworzeniem, ponieważ w tym przypadku mowa o osobniku mającym około 15 centymetrów długości. Nie odbierało mu to jednak możliwości polowania na ofiary, w czym pomagał mu twardy pancerz. Zdaniem naukowców przedstawiciele tego gatunku zamieszkiwali obszary położone kilkaset metrów pod powierzchnią wody. Pozostałości skorpiona morskiego nie były jedynymi zlokalizowanymi na południu Chin. Paleontolodzy natrafili także na gąbki, graptolity oraz łodzikowce. 

Czytaj też: Tak brzmi największy organizm na Ziemi. Te nawiedzone dźwięki nie przypominają niczego, co znamy

Dokonane znalezisko jest tym cenniejsze, że do tej pory udało się wydobyć zaledwie 12 wielkoraków wywodzących się z ordowiku. Co ciekawe, przedstawiciele tej gromady występowali również na terytorium Polski. Wielkoraki były swego czasu bardzo rozpowszechnione i można je było spotkać niemal na całej naszej planecie. Dalsze badania powinny dostarczyć odpowiedzi dotyczących genezy wielkoraków oraz poszczególnych etapów ich ewolucji. Obecnie badacze zakładają, że do ich wyginięcia doszło nieco ponad 250 milionów lat temu.