Tak orki radzą sobie ze swędzeniem. Niezwykle rzadkie zachowanie nagrane po raz pierwszy

Każdy dobrze wie, że są takie rejony pleców, w które ciężko się samemu podrapać. A jak ze swędzeniem radzą sobie orki? Wykorzystują wszystko, co mają w pobliżu, by sobie ulżyć, np. góry lodowe.
Orki dbają o właściwą higienę skóry /Fot. Pexels

Orki dbają o właściwą higienę skóry /Fot. Pexels

Naukowcom po raz pierwszy w historii udało się nagrać materiał wideo ukazujący, jak orki radzą sobie ze swędzeniem. Okazuje się, że te inteligentne stworzenia często wykorzystują góry lodowe jako “drapaki”, o które mogą pocierać swędzącą skórę.

Czytaj też: To nagranie mrozi krew w żyłach. Orki atakują z chirurgiczną precyzją

Sarah Gibbs, jedna z producentów serialu “Niezwykłe wędrówki zwierząt”, mówi:

To zachowanie tak rzadkie, że widziało je tylko garstka osób. Wszyscy musimy dbać o swoją skórę, ale orki mają z nią wyjątkowy problem. Niezdolne do linienia w morzach o temperaturze poniżej zera, na ich skórze gromadzą się żółto-zielone glony.

Orki wybierają konkretne “drapaki”

Orki oceaniczne zamieszkujące jedne z najbogatszych i najzimniejszych wód planety, mają problemy zdrowotne, ponieważ nie są w stanie zrzucić skóry. Zwierzęta te muszą podróżować w cieplejsze rejony, gdzie złuszczają skórę, zachowując ją w dobrej kondycji. Podróż do “tropikalnego spa” jest czasochłonna i zajmuje kilka tygodni. Zdarzają się sytuacje, w których osobniki rezygnują z podróży, bo te są dla nich nieopłacalne w szerszej perspektywie.

Czytaj też: Umierająca orka chwyta za serce. Nagrano to po raz pierwszy

Gdy tak się stanie, trzeba poszukać bliżej domu czegoś, co złagodzi swędzenie. Na materiale wideo grupa orek odkryła, jak wykorzystywać góry lodowe jako “drapaki” do usuwania martwych komórek skóry. To pokazuje inteligencję i spryt tych majestatycznych waleni.

Orki /Fot. Pexels

Orki nie są jedynymi ssakami, które stosują zabiegi pielęgnacji skóry. Z badania przeprowadzonego przez badaczy z Griffifth wynika, że także humbaki mają swój własny “program pielęgnacji skóry”. Ssaki te wykorzystują piaszczyste, płytkie obszary zatok do “turlania się” i usuwania martwych komórek skóry. To sposób na usunięcie pąkli, które gromadzą się wśród trudno dostępnych fałd skóry na głowie, a obecność takich “pasażerów na gapę” spowalnia zwierzęta podczas migracji.

Wśród ssaków lądowych – nawet tych największych – drapanie, turlanie się i inne zachowania związane z pielęgnacją skóry są dobrze znane. Słonie radzą sobie z owadami, takimi jak roztocza i kleszcze, polewając się wodą z trąby, ocierając się o drzewa i tarzając w błocie. Warstwy błota zapobiegają ukąszeniom, a także chronią przed poparzeniem słonecznym.