ORP „Orzeł” nie wszedł na pole minowe

Kolejny dzień Ekspedycji Orzeł – BalexMetal

Dotychczas sprawdziliśmy obszar byłych niemieckich zapór minowych 16 a i 16 b. Badania sonarowe prowadzone przez kilka dni nie potwierdziły teorii mówiącej o tym, że ORP „Orzeł” wszedł na minę znajdującą się na tych zaporach. Możemy więc jednoznacznie stwierdzić, że ORP „Orzeł” nie wszedł ani na pole minowe 16 a ani na 16 b, postawione przez Niemców w nocy z 17 na 18 i 19 na 20 maja 1940 roku. Tym samym nie ma go również na pozycji wskazywanej przez Admiralicję Brytyjską 57º N, 003º 40’ E.  

Nasze badania w ramach Ekspedycji Orzeł – BalexMetal trwają jednak nadal. Postanowiliśmy przejść do trzeciego etapu ekspedycji i  zbadać trasę ORP „Orzeł” w ostatnich dniach jego patrolu. Skierowaliśmy się na  pozycje 57ºN, 004ºE., przez którą Orzeł przechodziła kierując się z sektora A1 na pozycje 57ºN, 006º E, gdzie przez dwa dni od 04.06 do 06.06.1940 r prowadził działania patrolowe. Trzecim etapem poszukiwań „Orła” będzie więc sprawdzenie tego rejonu.

Idziemy wzdłuż 57 równoleżnika do wspomnianej pozycji 57ºN, 06ºE. Cały czas  prowadzimy przeszukiwanie dna przy użyciu zarówno sonaru bocznego jak i sondy wielowiązkowej. Planujemy również sprawdzić zaznaczone na mapie wraki znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie naszej trasy. Pozdrawiamy wszystkich czytelników Focus Historia i dziękujemy za wasze wsparcie.

Krzysztof Piwnicki, szef Ekspedycji Orzeł – Balexmetal

Focus Historia objął patronat medialny nad tą wyprawą