Orzechy włoskie ratunkiem dla zestresowanych studentów. Pomogą przetrwać sesję

Orzechy włoskie stymulują pracę mózgu. Ich działanie może być szczególnie przydatne dla zestresowanych studentów w trakcie sesji egzaminacyjnej.
Orzechy włoskie pomogą w walce ze stresem /Fot. Pixabay

Orzechy włoskie pomogą w walce ze stresem /Fot. Pixabay

Nowe badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Australii Południowej wykazały pozytywny wpływ spożycia orzechów włoskich na zdrowie psychiczne i ogólnie rozumianą kondycję. Potwierdzono również, że orzechy włoskie przeciwdziałają skutkom stresu wśród studentów i korzystnie wpływają na mikroflorę bakteryjną jelit, zwłaszcza u kobiet. Szczegóły opisano w czasopiśmie Nutrients.

Czytaj też: Mózgi nastolatków postarzały się przez pandemię jak nigdy. Wiemy, o który czynnik stresowy chodzi

Dr Mauritz Herselman z Uniwersytetu Australii Południowej mówi:

Studenci doświadczają potężnych dawek stresu w trakcie studiów, co ma negatywny wpływ na ich zdrowie psychiczne, a są szczególnie w okresach egzaminów.

Orzechy włoskie sposobem na zdrowie psychiczne

W badaniu wzięło udział 80 studentów studiów pierwszego stopnia, których podzielono na dwie grupy i poddano ocenie klinicznej w trzech punktach czasowych: na początku 13-tygodniowego semestru uniwersyteckiego, podczas sesji egzaminacyjnej i dwa tygodnie po jej zakończeniu. Osoby z grupy badawczej jadły ok. pół filiżanki orzechów włoskich codziennie przez 16 tygodni, a osoby z grupy kontrolnej nie miały tych produktów w swojej diecie.

Stwierdzono, że osoby z grupy “orzechowej” miały lepsze wskaźniki zdrowia psychicznego od grupy kontrolnej. Potwierdzono także wpływ orzechów włoskich na biomarkery metaboliczne i ogólną jakość snu w dłuższym okresie czasu. Studenci spożywający orzechy włoskie byli spokojniejsi i mniej narażeni na depresję. Było to zgodne z oczekiwaniami.

Orzechy włoskie są uznawane za superfood, czyli żywność bogatą w składniki odżywcze, szczególnie korzystną dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Są pełne kwasów tłuszczowych omega-3, antyoksydantów, a także polifenoli, folianów i witaminy E, które mają pozytywny wpływ na mózg i jelita.

Czytaj też: Stres zjada Cię od środka? Idź na spacer do lasu

Dbanie o kondycję psychiczną studentów jest szczególnie ważne, bo jak mówi dr Mauritz Herselman:

Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła niedawno, że co najmniej 75 proc. zaburzeń zdrowia psychicznego dotyka osób w wieku poniżej 24 lat, co czyni studentów pierwszego stopnia szczególnie narażonymi na problemy ze zdrowiem psychicznym.

Zaburzenia zdrowia psychicznego mogą z kolei negatywnie wpływać nie tylko na jakość życia studentów, ale także ich wyniki w nauce. Spożywanie orzechów włoskich działa kojąco na organizm – na wielu płaszczyznach.

Prof. Larisa Bobrovskaya z Uniwersytetu Australii Południowej podsumowuje:

Wykazaliśmy, że spożywanie orzechów włoskich podczas stresujących okresów może poprawić zdrowie psychiczne i ogólne samopoczucie u studentów, a także być zdrową i pyszną przekąską oraz uniwersalnym składnikiem wielu przepisów. Ze względu na mniejszą liczbę mężczyzn w próbie, potrzeba kolejnych badań, aby ustalić zależne od płci efekty orzechów włoskich i stresu akademickiego. Na ten moment nie możemy wykluczyć także efektu placebo.