Ogromna osada ukrywała się na terenie Europy. Ma tysiące lat

Wykopaliska archeologiczne prowadzone na terenie Serbii odsłoniły pozostałości osady, której datowanie sięga 7000 lat wstecz. Naukowcy szacują, iż zajmuje ona powierzchnię nawet 13 hektarów.
Ogromna osada ukrywała się na terenie Europy. Ma tysiące lat

Serbscy badacze działali niedaleko wsi Jarkovac. Wykorzystywali narzędzia pozwalające na prowadzenie badań geofizycznych, za sprawą których mapowali tamtejsze grunty. W ten sposób ustalili, iż mają do czynienia z pozostałościami osady rozciągającymi się na powierzchni od 11 do 13 hektarów. Wokół roztaczały się natomiast rowy, których było od czterech do sześciu.

Czytaj też: Petroglify z Dalekiego Wschodu. Wcześniej podobne znajdowano w zupełnie innych częściach świata

Biorąc pod uwagę datowanie, mówimy o strukturach pochodzących z późnego neolitu, co jest bardzo istotnym aspektem. Dlaczego? Bo w tym regionie nigdy przedtem nie zidentyfikowano podobnych rozmiarów osad, które wywodziłyby się z tej samej epoki. Uczestnicy badań natknęli się także na szereg artefaktów. Na tej podstawie doszli do wniosku, jakoby chodziło o miejsce zamieszkiwane przez przedstawicieli kultury Vinča. 

Jej przybliżony rozwój przypadał na lata 5400-4400 p.n.e., choć archeolodzy zwracają też uwagę na zauważalne wpływy regionalnych kultur. Na przykład kultura Banat była do tej pory reprezentowana w Serbii przez zaledwie kilka osad. Naukowcy są zarazem zachwyceni imponującymi rozmiarami osady, którą przyszło im zlokalizować.

Neolityczna osada została znaleziona w czasie wykopalisk prowadzonych na terenie Serbii. Jej pochodzenie może sięgać okresu sprzed nawet 7000 lat

Co ciekawe, członkowie ekspedycji nie ograniczyli się do działania na terenie tylko jednego kraju. W czasie wykopalisk prowadzonych na Węgrzech zidentyfikowali obiekty powiązanych z kulturą lendzielską. W tym przypadku mowa o tzw. rondelach, czyli okrągłych strukturach charakterystycznych dla neolitu. Ich datowanie sięga okresu od mniej więcej 5000 do 4400 roku p.n.e.

Jak wyjaśniają naukowcy stojący za ostatnimi doniesieniami, prowadzone przez nich badania pozwoliły na ponowną ocenę części znanych już miejsc na Węgrzech. W części przypadków było to przełomowe, na przykład ze względu na fakt, iż niektóre struktury klasyfikowano jako młodsze niż się do tej pory wydawało. 

Czytaj też: Nieznana wcześniej budowla na terenie angielskiego zamku. Archeolodzy nie mogli uwierzyć własnym oczom

Działając na Węgrzech, członkowie zespołu badawczego postanowili jeszcze raz przeanalizować osadę datowaną wcześniej na okres późnego neolitu. W świetle świeżych doniesień naukowcy sugerują, że była ona raczej związana z kulturą Vučedol z późnej epoki miedzi i wczesnej epoki brązu. Ich uwagę przykuły również szczegóły poświęcone późnoneolitycznemu obiektowi we wsi Vokány.

Ustalenia wynikające z badań prowadzonych na Węgrzech i w Serbii będą istotne, ponieważ ta część Europy odgrywała swego czasu niezwykle ważną rolę w rozwoju technologicznym. Stanowiła swego rodzaju kanał, którym nowinki przechodziły do innych części Starego Kontynentu. Naukowcy zamierzają zgłębić te tajniki, ale i zebrać informacje na temat innych czynników, takich jak przekazywanie wiedzy i funkcjonowanie społeczeństw.