Petroglify z Dalekiego Wschodu. Wcześniej podobne znajdowano w zupełnie innych częściach świata

Do niesamowitego znaleziska doszło na terenie Kazachstanu, gdzie udało się zlokalizować petroglify pochodzące z epoki brązu. Chodzi o struktury mająca nawet 20 metrów długości.
Petroglify z Dalekiego Wschodu. Wcześniej podobne znajdowano w zupełnie innych częściach świata

Mianem petroglifów określa się wyryte w skale rysunki, zazwyczaj o dużych rozmiarach liczonych w metrach. Z tymi znalezionymi niedawno wiąże się dość nietypowa historia, ponieważ autorami odkrycia są wolontariusze zaangażowani w kampanię poświęconą sprzątaniu świata. 

Czytaj też: Wyżyna Tybetańska i niespodziewane znalezisko. Chodzi o dawnych mieszkańców tego regionu

Wysokie na około dwa metry i mające nawet ponad dwadzieścia metrów szerokości, kazachskie petroglify dostarczają informacji na temat społeczności zamieszkujących ten region. Mowa o strukturach stworzonych w epoce brązu, poświęconych codziennemu życiu oraz panującemu wtedy światopoglądowi.

Wstępne datowanie wskazuje na pochodzenie sprzed 4000 lat, choć niewykluczone, iż dojdzie do weryfikacji wstępnych ustaleń. Szczegółów powinny dostarczyć dalsze ekspertyzy. Odkrycie jest tym bardziej wyjątkowe, że region Zhambyl, w którym działali poszukiwacze, nie słynął do tej pory z obecności petroglifów.

Petroglify z Karatau, bo tak mówią o nich archeolodzy, są wyryte na skałach różnej wielkości. Można na nich dostrzec elementy związane z wierzeniami religijnymi, zwyczajami, tradycjami i rytuałami uprawianymi przez plemiona koczownicze. Takie dzieła mogą więc być genialnym źródłem informacji na temat panujących wtedy realiów.

Petroglify to wyryte w skale rysunki, zazwyczaj o dużych rozmiarach liczonych w metrach. Znajduje się je w różnych częściach świata

Bardzo wiele z tych wyrytych w skale rysunków przedstawia ptaki i inne zwierzęta. Naukowcy rozpoznali też symbolikę części petroglifów. Wystarczy wspomnieć, że na przykład wielbłądy miały symbolizować siłę i bogactwo. Sporo uwagi twórcy tych dzieł poświęcili scenom polowania na kozice górskie czy ptaki, w czym pomagały ludziom psy.

Czytaj też: Zaskakujące praktyki żywieniowe z Maroka. Te dowody pochodzą sprzed 15 000 lat

Jako że pasmo górskie Karatau, położone na południu Kazachstanu, ma bardzo bogatą historię, a tamtejsze społeczności odegrały istotną rolę w rozwoju ludzkiej cywilizacji, to dokonane w tym miejscu znaleziska są niezwykle ważne. Archeolodzy zamierzają zwrócić się z prośbą o objęcie obszaru zawierającego petroglify ochroną, tak, aby zostały one odpowiednio zabezpieczone.

Jeśli chodzi o petroglify znajdowane do tej pory w innych częściach świata, to warto przypomnieć odkrycia dokonane między innymi w szwedzkim Tanum, na jordańskiej Wadi Rum czy też w peruwiańskim Cumbe Mayo. Prawdopodobnie najbardziej intrygującym elementem tego typu znalezisk jest ich podobieństwo między sobą. Naukowcy mają kilka hipotez na temat przeznaczenia tych struktur i wskazują chociażby na próby kontaktu z bóstwami czy też tworzenie petroglifów przez szamanów pozostających pod wpływem środków halucynogennych. Oczywiście nie brakuje odwołań do udziału pozaziemskich form życia w całym procederze.