Osada z epoki żelaza i znacznie starszy artefakt. Archeolodzy natrafili na intrygujące połączenie

Około 1200 roku p.n.e. dobiegła końca epoka brązu, dając jednocześnie początek kolejnej, związanej z żelazem. Ostatnie prace archeologiczne doprowadziły do odnalezienia osady wywodzącej się z epoki żelaza i znacznie starszego przedmiotu. 
Osada z epoki żelaza i znacznie starszy artefakt. Archeolodzy natrafili na intrygujące połączenie

Poszukiwania były prowadzone na terenie Eynsham, angielskiej wsi położonej niecałe 10 kilometrów od Oksfordu. To właśnie tam udało się zlokalizować osadę z epoki żelaza i grób zawierający skremowane szczątki dziecka z wczesnej epoki brązu. Wewnątrz znajdowała się też szpilka wykonana z kości orła.

Czytaj też: Ludzie mieszkali tam już 10 000 lat temu. Pozostały po nich niezwykłe pamiątki

Rzeczony artefakt został wykonany na bazie paliczka orła przedniego. Powstała w ten sposób szpilka jest jedyną wykorzystywaną w formie artefaktu pogrzebowego i znalezioną na terenie Anglii. Ze względu na obecność otworu umieszczonego na jednym końcu, badacze doszli do wniosku, jakoby przedmiot ten był nawlekany na sznurek i zawieszany na przykład na szyi.

Znalezisko jest nietypowe również w innego powodu. Z jednej strony mamy bowiem pamiątkę z epoki brązu, z drugiej natomiast osadnictwo na tych terenach kwitło w środkowej epoce żelaza. Wśród pozostałości z tego okresu przetrwały między innymi fragmenty zagród dla zwierząt. Poza tym archeolodzy natrafili na prawdopodobne otwory po zabudowaniach bądź ogrodzeniach. 

Osada objęta pracami archeologicznymi pochodzi z epoki żelaza. Na jej terenie prawdopodobnie hodowano zwierzęta i wytwarzano tekstylia

Jeśli zaś chodzi o konkretne przedmioty, to archeolodzy wymieniają przede wszystkim fragmenty ceramiki oraz pozostałości po wypalaniu gliny. Intrygujący okazuje się też niemal kompletny trójkątny obiekt i fragmenty drugiego, prawdopodobnie o podobnym kształcie. Wydaje się, iż były one wykorzystywane w formie ciężarków mocowanych na krosnach z obciążeniem pionowym. Oznacza to, iż ówcześni mieszkańcy wytwarzali tekstylia bądź przynajmniej próbowali tego dokonać. 

Czytaj też: Zidentyfikowano nieznane do tej pory rysunki z Nazca. Ich istnienie wciąż wprawia w osłupienie

Zebrane do tej pory informacje są szczególnie cenne w kontekście rozumienia tego, jak w okresie sprzed kilku tysięcy lat mogło funkcjonować niewielkich rozmiarów gospodarstwo rolne. Osobną kwestię stanowi natomiast obecność przedmiotu wykonanego z kości orła, być może noszonego w formie talizmanu bądź obiektu powiązanego z życiem pozagrobowym.