Ludzie mieszkali tam już 10 000 lat temu. Pozostały po nich niezwykłe pamiątki

Archeolodzy odnaleźli około 50 wykonanych z kwarcu narzędzi. Stanowią one dowód na początki osadnictwa sięgające okresu sprzed około 10 tysięcy lat.
Ludzie mieszkali tam już 10 000 lat temu. Pozostały po nich niezwykłe pamiątki

Nie chodzi rzecz jasna o skalę globalną, lecz przejście na osiadły tryb życia dotyczące terenów dzisiejszej Kanady. Naukowcy prowadzący poszukiwania, będący przedstawicielami National Capital Commission, natrafili na te niezwykle cenne artefakty w kilka godzin po rozpoczęciu wykopalisk obejmujących dawną osadę w prowincji Quebec.

Czytaj też: Ta rodzina rządziła kiedyś Florencją. Bogactwo przyniosło śmierć jej członkom

Analiza kwarcowych narzędzi doprowadziła badaczy do wniosku, iż chodzi o pamiątki sprzed nawet 10 tysięcy lat, choć początkowe szacunki wskazywały na znacznie bliższy współczesności okres. Mowa była bowiem o mniej więcej trzech tysiącach lat wstecz. To nie pierwsze tego typu znalezisko, a lokalizowane do tej pory przedmioty był często wykonywane z chertu, czyli twardej skały krzemionkowej spotykanej w skałach wapiennych.

Jak wyjaśnia Doug Odjick, dowody wskazujące na obecność ludzi na terenie Kanady w tak odległych czasach stanowią potwierdzenie, iż ludzkość funkcjonowała tam na długo przed przybyciem Samuela de Champlaina i jego ludzi. Francuz był kolonizatorem, który założył Kanadę, docierając na te tereny na początku XVII wieku. Zanim jednak na miejscu pojawili się przybysze z Europy, kwitł tam handel oraz ogólnie pojęta cywilizacja. 

Ludzie zamieszkiwali tereny dzisiejszej Kanady na długo przed tym, jak przybył tam Samuel de Champlain i inni europejscy kolonizatorzy

W obszarze, w którym miało miejsce najnowsze znalezisko, funkcjonowało dawniej rozległe centrum komunikacyjne, działające na długo przed przybyciem kolonizatorów. Działo się tak za sprawą korzystnej lokalizacji. National Capital leży bowiem u zbiegu trzech głównych systemów rzecznych, wykorzystywanych w formie szlaków transportowych i handlowych. Dla lokalnych ludów było to więc idealne miejsce do prowadzenia wymiany handlowej.

Czytaj też: Sensacja na placu budowy. Czym są tajemnicze artefakty znalezione pod obwodnicą Opatowa?

Dokładniejsze ekspertyzy zebranych przedmiotów będą możliwe dzięki wysiłkom naukowców z Uniwersytetu w Ottawie. Tamtejsi eksperci wykorzystają w tym celu datowanie radiowęglowe, a zebrane informacje powinny wyjaśnić wiele niewiadomych dotyczących kultywowanych zwyczajów oraz codziennego życia na tych terenach. Realizacja tego etapu badań powinno zająć około trzech miesięcy.