Osierocony nosorożec walczy o przetrwanie

Osierocony nosorożec indyjski ma zaledwie dwa tygodnie. Jego matka zginęła z rąk kłusowników w Parku Narodowym w Manas

Z 18 nosorożców indyjskich wypuszczonych na wolność w 2012 roku do dziś przeżyło 14. Przyczyną ich śmierci są kłusownictwo i nielegalny handel rogiem nosorożca w Azji.

Młody nosorożec jest w ciężkim stanie. Wycieńczone i odwodnione zwierzę zostało znalezione przy martwej matce, którą kłusownicy zastrzelili i pozbawili rogu. Nosorożec został przetransportowany w bezpieczne miejsce i jest pod stałą opieką weterynaryjną. Jednak jego przyszłość wciąż jest niepewna. W pierwszych miesiącach życie młodego nosorożca w dużej mierze zależy od matki, która opiekuje się nim i karmi mlekiem przez co najmniej dwa lata.

– Nowi opiekunowie zrobią wszystko, co w ich mocy, aby pomóc zwierzęciu – mówi Deba Dutta z WWF Indie, która działa na rzecz przywrócenia nosorożców do natury. – Gdy stan nosorożca ulegnie poprawie, zwierzę trafi na specjalny wybieg, gdzie pod okiem specjalistów zajmujących się dzikimi zwierzętami będzie uczyło się samodzielnego życia i być może zostanie z sukcesem wypuszczone na wolność – dodaje.

Niestety incydent w Parku Narodowym Manas nie należy do rzadkich przypadków. Z 18 nosorożców indyjskich wypuszczonych przez organizację ekologiczną WWF na terenie parku przeżyło do dziś 14 osobników. Przyczyną jest kłusownictwo spowodowane nielegalnym handlem rogiem nosorożca. Największy popyt na róg nosorożca obserwuje się w krajach środkowej Azji, szczególnie w Wietnamie.

W tradycyjnej medycynie azjatyckiej popularnej (TCM) róg nosorożca wykorzystywany jest jako preparat o właściwościach leczniczych – dodaje Paweł Średziński z WWF Polska. – Współczesna medycyna nie potwierdza jednak jego rzekomego wpływu na zdrowie. Róg nosorożca zbudowany jest z keratyny, podobnie jak ludzkie włosy i paznokcie. Rogu nosorożca używa się także do produkcji trzonków do ceremonialnych noży, zwanych „jambiya”, popularnych w środkowo-wschodniej Azji. Mężczyźni noszą je przy sobie jako symbol bogactwa i lepszego statusu społecznego.

Od początku 2013 roku w stanie Assam w północno-wschodnich Indiach kłusownicy zabili już 16 zwierząt, w tym również samice z młodymi. Szacuje się, że w stanie Assam żyje około 2400 nosorożców indyjskich, a w całym kraju około 3600.

Ograniczanie kłusownictwa powinno obejmować zarówno zwiększenie ochrony nosorożców przebywających w parkach narodowych i rezerwatach, jak i działania zwalczające zorganizowaną przestępczość – podsumowuje Dutta. – Potrzebna jest także edukacja i zmiana mentalności nabywców produktów wykonanych z rogu nosorożca.