Niespodziewane spotkanie na płytkich wodach. Ta ośmiornica to prawdziwa rzadkość

Ośmiornica siedmioramienna, mimo iż jest jednym z największych gatunków głowonogów na świecie, jest rzadko spotykana, gdyż żyje na ekstremalnych głębokościach. Pewien nurek z Waszyngtonu zrobił jej zdjęcie w płytkich wodach niedaleko Tongue Point w stanie Waszyngton.
Ośmiornica siedmioramienna uchwycona przez naukowców MBARI /Fot. MBARI

Ośmiornica siedmioramienna uchwycona przez naukowców MBARI /Fot. MBARI

Ośmiornica siedmioramienna (Haliphron atlanticus) to jedyny znany przedstawiciel rodzaju Haliphron i rodziny Alloposidae. Może osiągać do 4 m długości i masę 75 kg, przez co jest uważana za jeden z dwóch największych – obok ośmiornicy olbrzymiej – współcześnie żyjących gatunków ośmiornic.

Czytaj też: Czy ośmiornice mają koszmary? Dziwne zachowanie wprawiło w osłupienie naukowców

Jest to gatunek kosmopolityczny, ale nigdzie nie jest liczny. Rzadko spotykany przez człowieka, gdyż zamieszkuje głównie wody o głębokości ok. 3000 m. Eric Askilsrud, podwodny fotograf mieszkający w Waszyngtonie, miał tyle szczęścia, by zrobić zdjęcie zwierzęciu podczas nurkowania w Tongue Point na Morzu Salish, w pobliżu granicy z Kanadą. Co ciekawe, głowonoga spotkał w wodzie o głębokości 3 m podczas poszukiwania wodorostów. Napotkany okaz miał niecały metr długości.

Ta ośmiornica na płyciźnie to niecodzienny widok

Początkowo Askilsrud myślał, że to plątanina wodorostów, ale szybko zdał sobie sprawę, że patrzy na „bardzo dziwnie wyglądającą” ośmiornicę. Fotograf nie miał pojęcia, do jakiego gatunku należy to zwierzę, więc wysłał zrobione zdjęcie Gregory’emu Jensenowi, biologowi morskiemu z University of Washington. Ten nie miał problemu ze zidentyfikowaniem stworzenia jako ośmiornicy siedmioramiennej.

Czytaj też: To miejsce w oceanie przyciąga ośmiornice. Wreszcie wiemy, dlaczego

Pomimo nazwy, ośmiornice te tak naprawdę mają osiem ramion, ale nie wszystkie są widoczne na co dzień. Samce chowają hektokotylus – wyspecjalizowane ramię używane do zapładniania jaj – w worku pod prawym okiem i stąd wzięła się nazwa zwyczajowa Haliphron atlanticus.

Ośmiornica siedmioramienna na niesamowitym zdjęciu /Fot. Eric Askilsrud, Instagram

Zgodnie z informacjami Instytutu Badawczego Akwarium Monterey Bay (MBARI), ośmiornice siedmioramienne żyją zwykle na dużych głębokościach, z dala od brzegu. Większość tego, co wiemy o tym gatunku, pochodzi z nurkowań zdalnie kierowanych pojazdów podwodnych (ROV) lub nagrań okazów wyrzuconych na brzeg. Spotkanie żywej ośmiornicy w płytkich wodach to prawdziwy ewenement.

Niedawno na płyciznach Morza Salish widziano także inną ośmiornicę siedmioramienną – w Ogden Point, niedaleko Victorii w Kolumbii Brytyjskiej, zaledwie 37 km od Tongue Point. Obecnie nie wiadomo, czy to tylko zbieg okoliczności, czy też coś powoduje, że ośmiornice wypływają na płytsze wody.