Ośmiornice z przenośnym domkiem

Naukowcom po raz pierwszy udało się zaobserwować ośmiornice wykorzystujące fragmenty skorupy orzecha kokosowego w charakterze przenośnego ukrycia. Julian Finn i Mark Norman z australijskiego Museum Victoria po pięciuset godzinach podwodnego polowania w wodach Indonezji nagrali na kamerę dziwne zachowanie ośmiornic z gatunku Amphioctopus marginatus.

Okazało się, że zwierzęta te wykorzystują skorupy orzechów kokosowych, aby przykryć nimi swoje ciało w chwilach potencjalnego zagrożenia. Najpierw ośmiornice odkopywały połówki orzecha z piaszczystego dna i oczyszczały skorupki za pomocą strumienia wody. Następnie składały je dnem niczym dwie miseczki, siadały na złożone w ten sposób połówki, wyciągając swoje ramiona na zewnątrz, i przemieszczały się tak na odległość około 20 metrów. Za każdym razem, gdy zwierzę odczuwało niepokój, składało połówki orzecha, tworząc coś na kształt muszli. Do tak przygotowanego ukrycia sprytne zwierzęta chowały całe swoje ciało, na zewnątrz wysuwając tylko głowę.

Naukowcy przypuszczają, że wcześniej ośmiornice wykorzystywały w tym celu puste muszle, lecz skorupy orzechów kokosowych okazały się ukryciem o wiele lżejszym w transporcie. Więcej informacji i sprawozdanie z badania można znaleźć w artykule opublikowanym w magazynie Current Biology.

Na tym krótkim filmiku można zobaczyć,  w jaki sposób ośmiornice wykorzystują  znalezione na dnie skorupy kokosów. JSL

źródło: museumvictoria.com.au