Osoby z wyższym IQ naprawdę widzą świat inaczej

Osoby z wysokim IQ są nie tylko bardziej inteligentne, ale także inaczej przetwarzają informacje sensoryczne – twierdzą naukowcy.

Naukowcy odkryli, że mózgi osób z wysokim IQ są bardziej selektywne, jeśli chodzi o postrzeganie poruszających się obiektów. Oznacza to, że istnieje większe prawdopodobieństwo, że kierują swoją uwagę w stronę istotniejszych informacji, a za to pomijają to, co dzieje się w tle. 

Badanie przeprowadzono na 53 osobach. Wyniki pozwolą zrozumieć, co sprawia, że mózgi niektórych osób są bardziej wydajne i szybciej reagują na zmiany.

Badani oglądali krótkie filmiki wideo z czarno-białymi pasami przemieszczającymi się na ekranie komputera. Niektóre obrazy były małe i wypełniały tylko środek ekranu, podczas gdy inne wypełniały cały ekran. Jedynym zadaniem uczestników było określenie, w jakim kierunku poruszają się pasy – w prawo czy w lewo.

Uczestnicy przeszli także standardowy test na inteligencję. Wyniki pokazały, że osoby z wyższym IQ szybciej zauważały ruch obserwując najmniejsze obrazy,  ale były wolniejsze w wypatrywaniu ruchu w większych elementów.

Zdaniem autorów, w większości przypadków, ruch tła jest mniej ważny niż małe poruszające się obiekty na pierwszym planie. Im wyższe było IQ badanych, tym większa zdolność do filtrowania uciążliwego ruchu w tle i skoncentrowania się na pierwszym planie.

Więcej:nauka